„Pole do popisu” – „oswajanie” Internetu w komorowskiej bibliotece
149Zorganizowane zostało ono w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem, w której uczestniczyła biblioteka. Entuzjastów zdobywania cyfrowej wiedzy przywitała Katarzyna Walichnowska, dyrektor komorowskiej biblioteki, która powiedziała, że komorowska biblioteka uczestniczy ogólnoeuropejskiej akcji. Kampania rozpoczęła się 24 marca. A patronat nad nią objął Bronisław Komorowski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Spotkanie „Pole do popisu” było jednym z działań w ramach Tygodnia z Internetem. Podczas spotkania uczestniczki (były tylko panie) miały możliwość wysłuchania na żywo rozmowy i wykładu na temat korzystania z komputera oraz jak przez Internet zdobywać wiedzę i kompetencje, które mogą być przydatne na przykład na rynku pracy.
W części praktycznej spotkania Panie samodzielnie wpisywały hasła do wyszukiwarki. Interesowały je tematy między innymi zdrowego odżywiania czy porady ogrodnicze. Panie zgodnie stwierdziły, że „nie jest to takie straszne”. Dodały również, że rozmiar zawartej w Internecie wiedzy jest nie do przekopania. Wszystkie uczestniczki otrzymały certyfikaty udziału w szkoleniu. Wszystkie też Panie znakomicie radziły sobie z wyszukiwaniem informacji z Internetu.
W spotkaniu uczestniczył również Dariusz Wałachowski, wolontariusz, Latarnik Polski Cyfrowej, który już od prawie roku współpracuje z komorowską biblioteką. Raz w tygodniu spotyka się z seniorami i pomaga im w zdobywaniu cyfrowych kompetencji.
Katarzyna Walichnowska, powiedziała, że wraz z Justyną Zegiel, pracownikiem biblioteki, uczestniczyła w inauguracji polskiej edycji ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem 2014”. Powiedziała, że podczas tego spotkania odbyła się dyskusja o roli Internetu w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Rozmawiano również o tym, jak Internet zmienia i może zmieniać nasze życie oraz jak ważne jest świadome z niego korzystanie.
Tydzień z Internetem organizowany jest w Polsce już po raz czwarty. Biblioteka w Komorowie po raz pierwszy w nim uczestniczyła.
Dodatkowo kampanii towarzyszy konkurs dla uczestników spotkań zorganizowanych w ramach Tygodnia z Internetem 2014 - "Odyseja technologiczna 2025".
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu krótkiej pracy pisemnej w dowolnej formie (esej, felieton, wiersz, reportaż), w której uczestnik zaprezentuje jeden dzień swojego życia w świecie nowych technologii w roku 2025.
Uczestnicy w zgłoszeniu konkursowym będą wskazywać instytucję - organizatora spotkania podczas Tygodnia z Internetem.
Przewidziane są nagrody zarówno dla osób indywidualnych - autorów zgłoszeń konkursowych, jak i dla wskazanych przez nich instytucji. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym konkursie! Więcej informacji na temat konkursu
Zobacz także
(piątek, 6 grudnia, godz. 18.00).
(sobota, 22 kwietnia, godz. 10.00-12.00)
Obowiązują zapisy!
(środa, 19 kwietnia)
(środa, 8 lutego, godz. 18.00).