"Powstań by żyć" - koncert w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
74Okazją do koncertu była 80. rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego. Rocznica zakończenia ma inną dynamikę niż rocznica wybuchu Powstania, dlatego koncert też był inny. Artyści skupili się bardziej na tym, jak warszawiacy funkcjonowali w tym trudnym czasie.
Integralną częścią występu były opowieści o życiu w Warszawie, czytane przez Macieja Wyczańskiego, aktora teatralnego, dubbingowego i filmowego, absolwenta warszawskiej Akademii Teatralnej. To od niego mogliśmy się dowiedzieć, jak wyglądało życie w powstańczej Warszawie. W czasie tych trudnych 63 dni zawarto przeszło 250 ślubów. Dla mieszkańców miasta i dla powstańców śluby i wesela były namiastką normalności, choć często obrączki wykonywano z nakrętek, a jednym z najcenniejszych prezentów ślubnych była wanna gorącej wody.
Pieśni powstańcze śpiewała Gabriela Mościcka - absolwentka warszawskiej ASP, magister rzeźby. Założycielka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, w której śpiewa i gra na akordeonie. Akompaniowała jej Orkiestra Ludwika Sarskiego - kolektyw artystyczny założony przez multiinstrumentalistów-kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę.
Artyści zachęcali do wspólnego śpiewania. Wybrzmiały m.in.: "Czarna sukienka", "Jeśli bzy już będą", "Gdy w Noc Wrześniową", "Tysiąc sztukasów" i "Hej chłopcy bagnet na broń śpiewała", którą odśpiewała cała sala.
Na zakończenie, Gabriela Mościcka zaśpiewała na bis "Piosenkę o Warszawie". Po jej występie jedna z pań słuchających koncertu wstała zaśpiewała jeszcze dwie zwrotki a'capella, za co zebrała brawa nie mniejsze niż artyści.
Zobacz także
(Start, 16 listopada, godz. 11.00).
(poniedziałek, 11 listopada, godz. 12:15).
(Start, wtorek, 12 listopada, godz. 12.00).
(sobota, 9 listopada, godz. 18:00).