Powstańczy Komorów Witolda Lutosławskiego
236Zebranych na uroczystości w szkole gości powitał Wojciech Irmiński, który powiedział, że sobotni wieczór kończy obchody związane z 70 rocznicą Powstania Warszawskiego, które przygotowało Towarzystwo Komorowianie, we współpracy ze szkołą i wójtem gminy Michałowice.
List od Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego, odczytała Lidia Rudzka.
Następnie Wojciech Irmiński wraz z Danutą Kołodziejczyk przestawił sylwetkę Witolda Lutosławskiego, znanego polskiego kompozytora. Uważanego za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów.
Witold Lutosławski w czasie Powstania Warszawskiego przebywał w Komorowie. Mieszkał w domu ciotki Janiny Zaporskiej, siostry matki kompozytora, w willi Różanka. Dom znajduje się u zbiegu ulicy Brzozowej i Pruszkowskiej. Niebawem zawiśnie tam tablica upamiętniająca jego pobyt w Komorowiwe.
Mieszkając w wilii Różanka, Witold Lutosławski skomponował utwór „Trio stroikowe”. W sobotni wieczór zebrani goście mieli okazję wysłuchać utworu w wykonaniu muzyków w składzie: Anna Muszyńska, Aleksandra Rojek i Piotr Zawadzki. Atrakcją wieczoru było spotkanie z rodziną kompozytora. Państwo Brzozowscy wspominali rodzinne historie o wielkim kompozytorze, który także po wojnie odwiedzał Komorów.
Sobotnia uroczystość stanowiła zamknięcie obchodów upamiętniających 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wcześniej uczestniczący w wydarzeniu harcerze odwiedzili grób Majki Krassowskiej, który znajduje się na Powązkach, byli też w muzeum Powstania Warszawskiego.
Podczas wieczornej uroczystości nastąpiło zamknięcie Harcerskiego Zlotu. Lidia Kulczyńska-Pilich z Towarzystwa Komorowianie przekazała harcerzom pamiątkowe upominki, w tym książkę – Zwierzenia Majki Krassowskiej, a Witold Błaszczyk podarował śpiewniki Majki. Wystąpili także uczniowie, z Grupy Teatralnej „Supernowa” Ewy Głowali, dzieci przedstawiły widowisko powstańcze.
Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół Kumy, który zachęcał do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych.