Prapremiera „Sztuki zbrodni”
37"Sztuka zbrodni" to monodram, który porusza tematy niezwykle aktualne. Odnosi sie do wojen i konfliktów, w których wartości ludzkie zostały brutalnie zdeptane. Scenarzystą i reżyserem przedstawienia jest Mirosław Olędzki, mieszkaniec naszej gminy.
Zapowiadając czwartkową prapremierę Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice podkreśliła, że mimo dramatycznego tytułu, „Sztuka zbrodni” niesie ze sobą przesłanie zgodne z myślą przewodnią obchodów Światowego Dnia Teatru: „Sztuka to pokój”. W jej słowach wybrzmiała głęboka refleksja: sztuka to nie wojna, wojna to nie sztuka, sztuka to pokój. Zaznaczyła, że nie jest to spektakl łatwy i lekki – to tekst poważny, który zmusza do głębokiej refleksji i prowadzi do ważnych dyskusji.
W monodramie wystąpiła aktorka młodego pokolenia, Antonina Cydzik, która podjęła się trudnego wyzwania – wcielała się w postacie sześciu osób, które zetknęły się w różny sposób z brutalnym światem zbrodni, przemocy i bezkarności. Pięciu „wybitnych artystów” z Ameryki, Polski, Belgii, Argentyny i Węgier zdobyło sławę i uznanie dzięki wojnie i przemocy, w przeciwieństwie do ukraińskiej dziewczyny, która bezpośrednio doświadcza najgorszych skutków tego świata. Występ aktorki, pełen emocji, napięcia i głębi, sprawił, że publiczność była poruszona i głęboko wstrząśnięta.
Sztuka w sposób kontrowersyjny ukazuje trudne emocje, splatając je z gorzkim sarkazmem. To spektakl, który wymaga od aktorki nie tylko technicznego kunsztu, ale i umiejętności utrzymania uwagi widzów przez długie minuty – co Antoninie Cydzik udało się doskonale w czwartkowy wieczór.
Po przedstawieniu odbyła się krótka dyskusja z twórcami, którzy opowiadali o kulisach powstawania sztuki, o inspiracjach oraz o przesłaniu, jakie niesie ten wyjątkowy monodram.
Zobacz także









