05.02.2025 20:35

Renta wdowia – spotkanie informacyjne w urzędzie gminy

137
Czym jest renta wdowia, jakie warunki muszą być spełnione i kto może otrzymać to świadczenie. O tym rozmawiano 5 lutego w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice.

Od 1 stycznia 2025 r. można ubiegać się o nowe świadczenie nazwane rentą wdowią. Świadczenie, które jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do minimum jednego z dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno jest rentą rodzinną po zmarłym małżonku. 

Renta wdowia jest ważnym świadczeniem, które stanowi wsparcie finansowe dla osób, które straciły małżonka i muszą zmagać się w pojedynkę z pokryciem wszelkich zobowiązań. Dla niektórych osób proces ubiegania się o świadczenie może wydawać się skomplikowany, dlatego 5 lutego na spotkanie informacyjne, które odbyło się w ramach Michałowickiego Uniwersytetu Otwartego Wszelkiego Wieku zaprosiła wójt Małgorzata Pachecka, a jego inicjatorką była radna Beata Rycerska.

Podczas spotkania pracownicy ZUS Pruszków: kierownik inspektoratu, Mariusz Biegas oraz Jolanta Sawicka w przejrzysty i bardzo praktyczny sposób objaśnili zebranym gościom, jakie warunki należy spełnić, żeby świadczenie zostało przyznane. Dzięki zaangażowaniu prowadzących spotkanie, każdy z uczestników miał szansę na indywidualne rozmowy, pomoc w wypełnieniu dokumentów i ostatecznie złożenie ich na miejscu, na ręce przedstawicieli ZUS.

Warunki

Aby ubiegać się o rentę wdowią muszą byś spełnione poniższe warunki:

  • mieć co najmniej 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn;
  • do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej;
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn;
  • nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.

Bardzo ważną informacją jest to, że prawo do wypłaty renty wdowiej ustaje z dniem poprzedzającym dzień, w którym zawarty zostanie nowy związek małżeński.

Ile świadczenia można otrzymać?

Możesz wybrać do wypłaty:

  • 100 % renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia, np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy
  • lub 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Ważne! Suma wypłacanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.

W razie wszelkich wątpliwości warto skontaktować się z odpowiednim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który udzieli niezbędnych informacji i wsparcia. Bez wątpienia takim miejscem dla mieszkańców gminy jest Inspektorat ZUS w Pruszkowie, który znajduje się w Pruszkowie przy ul. Ołówkowej 38.

Więcej informacji: LINK.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także