Servi Domini Cantores – koncert XII Muzycznego Maja
580W skład zespołu wchodzą osoby duchowne – wokaliści.
Ojciec Rafał Kobyliński – tenor, jest jezuitą, ukończył też studia filozoficzne, przygotowuje doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Ksiądz Zdzisław Madej – tenor, dr hab. wokalistyki oraz doktor filozofii; jest solistą Opery Wrocławskiej – co stanowi ewenement w skali europejskiej; duszpasterzem środowisk twórczych we Wrocławiu.
Ksiądz Paweł Sobierajski, tenor, dr hab. wokalistyki oraz doktor nauk pedagogiczno-teologicznych, jest duszpasterzem środowisk twórczych Diecezji Sosnowieckiej.
Ojciec Tomasz Jarosz – baryton, redemptorysta, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, jest doktorem wokalistyki.
Na elektronicznym pianinie akompaniował Grzegorz Biegas. Jest to osoba świecka, dr hab. sztuk muzycznych, profesor, prorektor Akademii Muzycznej w Katowicach. Dokonał wielu nagrań dla PR oraz TVP.
Koncert miał charakter sakralny oraz świecki. W michałowickim kościele rozbrzmiewała muzyka sacrum i profanum. Śpiewacy wykonali „Ave Maria” takich kompozytorów, jak: E. Pizzi, L. Luzzi, G. Donizetti czy G. Bizeta „Agnus Dei”. W części drugiej zaprezentowali świecki repertuar: M. Leigh „Śnić sen” – arię Don Kichota z musicalu „Człowiek z La Manchy” czy pieśń miłosną E. di Curtisa „Non ti scordar di me”, a na bis wykonali „O sole Mio”.
Ksiądz Paweł Sobierajski nie tylko śpiewał, ale również prowadził konferansjerkę. Zapewnił: – Ta muzyka porwie nas na wyżyny talentu – i tak się stało: publiczność bardzo chętnie dziękowała artystom gromkimi brawami. Najpierw w kościele zapanowało modlitewne natchnienie i duchowe uwznioślenie, a następnie zmienił się repertuar i nastrój. Ksiądz Sobierajski jako wirtuoz konferansjerki, wprowadzał nie tylko w tajniki muzyki poważnej, ale również opowiadał liczne anegdoty, dykteryjki ze świata artystów, posługi kapłańskiej (ślub) czy innych wydarzeń z życia.
Publiczności podobały się: perfekcyjny śpiew – subtelne wykonania i partie zaśpiewane forte, potężnym głosem; różnorodność tematów i nastrojów muzycznych. Śpiewacy, dzięki swym umiejętnościom oraz dzięki konferansjerowi – komentatorowi muzycznemu, przekonała się, że nawet, wydawałoby się, hermetyczna muzyka może być przystępna i wywoływać silne emocje, a popularne motywy muzyczne skomponowane przez mistrzów i zaśpiewane przez perfekcjonistów mogą podobać się jeszcze bardziej. Występ sprawił przyjemność z wielu, wielu powodów. Panie były zadowolone m.in. dlatego, że ks. Sobierajski zadedykował i wykonał im włoską pieśń pt. „Mamma” (mamo, jestem szczęśliwy). Atrakcją wreszcie okazało się współuczestnictwo publiczności w koncercie – zaśpiewała fragment z utworu L. Denza. Funiculi, Funicula, pod „batutą” ks. Sobierajskiego.
Zadowolona, pełna estetycznych wrażeń, ale i rozbawiona publiczność podziękowała artystom brawami na stojąco. Wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka, dziękując za wspaniały koncert, wręczył śpiewakom kosz kwiatów.
– To, że wystąpiliśmy w Michałowicach, zaszczyca nas i wyróżnia – powiedział, żegnając się z publicznością ks. dr hab. Paweł Sobierajski. – Składam podziękowania na ręce pana wójta dla całej społeczności i dla całej gminy, dla wszystkich, którzy tak cudownie dbają o kulturalny rozwój – oraz na ręce księdza proboszcza Marka Małkiewicza; na tych dwóch skrzydłach wzniesiecie się wysoko.
Nagrania:
E. Morricone - Nella fantasia (Tutti)
G. Verdi - Modlitwa z (III) opery Nabucco (Tutti)
C. Bixio - Mamma (ks. P. Sobierajski)
L. Denza - Funiculi, Funicula (ks. P. Sobierajski) - występ z publicznością
E. di Curtis - Non ti scordar di me (o. R. Kobyliński)
E. di Capua - O sole mio (Tutti) - fragment
Zobacz także
Obowiązują zapisy!
(sobota, 16 listopada, godz. 20.00).
(niedziela, 20 października, godz. 12.00).