31.05.2010 12:00
Śladami historii Komorowa – gra plenerowa
20Trwa Festiwal Otwarte Ogrody Komorów 2010.
W sobotę, 29 maja, przy stacji kolejki w Komorowie spotkali się entuzjaści gry plenerowej „Śladami historii Komorowa”. Festiwal Otwarte Ogrody organizuje Stowarzyszenie K40, finansuje Wójt Gminy Michałowice.
W tym roku, po raz kolejny, Stowarzyszenie K40 zorganizowało w ramach festiwalu Otwarte Ogrody grę plenerową. Tegoroczna gra była zatytułowana: „Komorów z książką w kieszeni”. Do gry zgłosiło się kilkanaście osób, uczestnicy podzielili się na cztery drużyny. Ich zadaniem było odnalezienie, w jak najkrótszym czasie, dziewięciu punktów, ukrytych na terenie Komorowa. W każdym punkcie znajdowały się informacje umożliwiające odpowiedzi na pytania oraz wskazówki dotyczące dalszej trasy. W trakcie gry bardzo pomocna była mapa Komorowa. W sobotę, 29 maja, przy stacji kolejki w Komorowie spotkali się entuzjaści gry plenerowej „Śladami historii Komorowa”. Festiwal Otwarte Ogrody organizuje Stowarzyszenie K40, finansuje Wójt Gminy Michałowice.
Po godzinie szesnastej uczestnicy rozpoczęli grę. Pierwszy punkt to była informacja przekazana przez organizatorki gry. Był to tekst umieszczony przy kawiarni Art-cafe. Pytanie zadane uczestnikom dotyczyło podróży Ebenezera Skrooge – bohatera opowiadania „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa. Następnie gracze zostali pokierowani w stronę ulicy Kolejowej, a pytanie dotyczyło liczby wagonów ciągniętych przez lokomotywę w wierszu Juliana Tuwima. Z tym pytaniem uczestnicy miały największy problem. Punkt 3 gry odnosił się do książki: „Tajemniczy Ogród”. Uczestnicy zostali pokierowani żwirową ścieżką, aż do ulicy Lipowej. Organizatorki zostawiły dla graczy wiersz: „Na Lipę”, a zadaniem graczy było podanie autora tej fraszki. Tematem następnego przystanku była książka „Achtung! Banditen!” – Wojciecha Albińskiego. Następnie gracze powędrowali wzdłuż torów prowadzących w stronę Grodziska. Tam znaleźli kolejny punkt trasy gry plenerowej. Punkt ten sprawdził wiedzę uczestników z zakresu literatury romantycznej, a pytanie brzmiało: z ilu ksiąg składa się „Pan Tadeusz”? Droga do następnego punktu orientacyjnego gry prowadziła przez skrzyżowania ulic Okrężnej, Granickiej i Nowowiejskiej, aż doprowadziła do wybudowanego kilka lat temu ronda i ulicy Sportowej, gdzie dwukrotnie odbyła się Rolkomasa. Dalej drużyny udały się w kierunku komorowskiej biblioteki, aby tam odpowiedzieć na pytanie związane z „Dziennikami” Marii Dąbrowskiej. Po odwiedzeniu biblioteki gracze udali się w stronę szkoły. Na terenie szkoły uczestniczy znaleźli sparafrazowany cytat. Ich zadaniem było ustalenie pochodzenia tego tekstu. Był to oczywiście fragment z „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. I tak zakończyła się podróż po Komorowie z książką w kieszeni. Uczestnicy zostali poproszeni o dotarcie do ostatniego punktu – siedziby K40 przy ulicy Berylowej.
Około godziny 17:30 wszystkie grupy szczęśliwie dotarły do miejsca zakończenia wyprawy. Wszyscy z niecierpliwością czekali na sprawdzenie odpowiedzi i ogłoszenie wyników. Na wszystkich czekały napoje i słodki poczęstunek. Zwycięzcą gry plenerowej został Wojciech Oksieńciuk. Drugie miejsce zajęły dzieci, którym pomagali rodzice, a trzecie miejsce zajęła czteroosobowa grupa komorowskich licealistów. Wyróżnieni uczestnicy otrzymali nagrody – torby pełne niespodzianek. Natomiast wszyscy gracze wrócili z wyprawy uśmiechnięci, dotlenieni i pełni energii. Pogoda dopisała w stu procentach.
Na koniec organizatorki zaproponowały stworzenie własnej, subiektywnej mapy Komorowa. Uczestnicy gry rysowali na planie ważne dla nich miejsca znajdujące się w Komorowie. Były to przede wszystkich własne domy, ale także kawiarnia Art-cafe, place zabaw, szkoła i lodziarnia.