Spotkanie autorskie z Ewą Manowiecką w komorowskiej bibliotece
118Wyjątkowe spotkanie z Ewą Manowiecką, która o Marii Dąbrowskiej wie tak wiele, jak mało kto. Do tego może o niej opowiadać godzinami, zawsze z pasją i uznaniem dla twórczości tej jednej z największych powieściopisarek polskich.
Na to fantastyczne spotkanie w ogrodzie, przy śpiewie ptaków, o życiu Dąbrowskiej, a także odczuciach czytelników zaprosiła dyrektor biblioteki w Komorowie, Katarzyna Walichnowska.
Maria Dąbrowska, a tak dokładnie Marianna Kazimiera Szumska [zapis z aktu urodzenia] urodzona w Rusowie pod Kaliszem była zdolną dziewczyną, która łaknęła wiedzy. Podążając za nauką przyjeżdża do Warszawy.
Za sprawą swojego męża Mariana Dąbrowskiego [zaprzyjaźnionego z Józefem Piłsudzkim – przyp. red] pisarka angażuje się w spółdzielczość i wiąże się z ruchami niepodległościowymi.
Wprawdzie większość swojego dorosłego życia pisarka spędziła w Warszawie, jednak bez wątpienia Rusów był dla niej najważniejszym miejscem na świecie. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w powieści „Noce i dnie”, dla której to Rusów oraz rodzina Marii Dąbrowskiej stali się pierwowzorem.
Wiele by mówić o spotkaniu w komorowskiej bibliotece, ale niewątpliwie na podkreślenie zasługuje fakt, iż z niesamowitą przyjemnością słuchało się Ewy Manowieckiej, która w piątkowe popołudnie opowiadała o losach jednej z najważniejszych postaci naszej gminy - mieszkance Komorowa, Marii Dąbrowskiej. Z pewnością na taki odbiór miały wpływ nie tylko umiejętności krasomówcze współautorki książki „Warszawa Marii Dąbrowskie”, ale również otoczenie. Ogrody biblioteki wiosną tętnią życiem, roztaczając wyjątkową aurę.
Zobacz także
(sobota, 22 kwietnia, godz. 10.00-12.00)
Obowiązują zapisy!
(środa, 19 kwietnia)
(środa, 8 lutego, godz. 18.00).