Spotkanie ze Sławomirem Koprem – biblioteka w Komorowie
193Uczestników spotkania powitała Katarzyna Walichnowska, dyrektor komorowskiej biblioteki, która powiedziała, że Sławomir Koper jest jednym z najbardziej poczytnych autorów w bibliotece. Pomimo, że komorowska biblioteka posiada wszystkie książki autora, to jednak bardzo trudno je wypożyczyć. Trwają zapisy na poszczególne tytuły. – powiedziała Katarzyna Walichnowska.
Taka zapowiedź bardzo ucieszyła bohatera piątkowego spotkania. Sławomir Koper powiedział, że pisząc książki zawsze myśli o odbiorcy. Niezmiennie zastanawia się, jakie informacje mogą być interesujące dla czytelnika. Autor jest zdania, że życie prywatne opisywanej postaci jest ważną częścią biografii. Opisywanie jej słabości, namiętności czy po prostu dziwactw dopełnia jej obraz. Dlatego z wielkim upodobaniem i konsekwencją dociera do źródeł i takich informacji, które pokazują jego bohaterów w zupełnie nowym świetle.
Podczas rozmowy Sławomir Koper zapytany został o cenzurę. Powiedział, że dziś mamy takie czasy, że cenzurować powinien się sam autor. Szczególnie jest to ważne w przypadku książek historycznych, czy właśnie takich książek, które pisze Sławomir Koper. „Bardzo łatwo można człowieka skrzywdzić, wydając jednoznaczny osąd” – powiedział pisarz. I po chwili dodał, że raczej stara się pokazywać swoich bohaterów w różnych sytuacjach i okolicznościach, tak by powstał wielowymiarowy obraz człowieka. Sam ucieka od oceniania. Tę możliwość pozostawia swoim czytelnikom.
Warto dodać, że książki Sławomira Kopra są wydawane w ogromnych, jak na polskie realia wydawnicze, nakładach. Są to nakłady w granicach 20-30 tysięcy egzemplarzy. Tak duże zainteresowanie jego twórczością, to przede wszystkim zasługa potoczystego języka autora, a także umiejętnego budowania postaci i zdarzeń. Istnieje oczywiście wielu krytyków takiego pisarstwa, którzy są zdania, że jest to historyczne disco polo, a więc upraszczanie historii. Trwają dyskusje wśród historyków, a tymczasem Sławomir Koper wydaje kolejne tytuły. Niebawem ukarze się książka „Wielcy szpiedzy w PRL”, miedzy innymi o prywatnym życiu Ryszarda Kuklińskiego. A obecnie jak świeży bułeczki sprzedaje się książka „Życie towarzyskie elit PRL”.
Na zakończenie spotkania autor podpisywał książki i wpisywał dedykacje swoim czytelnikom.
Sławomir Koper
historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m. in.: Tajemnic i sensacji świata antycznego, Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie, Śladami pierwszych Piastów, Wędrówek po Polsce piastowskiej, Spaceru po Lwowie, Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej.
Mieszka w Legionowie, oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem. Jedna z jego książek: „Kobiety władzy PRL”, została nominowana do nagrody Bestsellery EMPIKU 2012.
Zobacz także
(sobota, 22 kwietnia, godz. 10.00-12.00)
Obowiązują zapisy!
(środa, 19 kwietnia)
(środa, 8 lutego, godz. 18.00).