17.09.2012 09:00
Święto Mieszkańców w 100-lecie willowego Komorowa
42Święto Mieszkańców w 100-lecie willowego Komorowa odbyło się w sobotę, 15 września. Festyn zorganizowany został wzdłuż Alei Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Został przywrócony nastrój Komorowa jako przedwojennego letniska. Na scenie występowali artyści - mieszkańcy Komorowa i sąsiednich miejscowości. Zorganizowany został kiermasz różności.
Na odcinku między szkołą, a ulicą Podhalańską został wstrzymany ruch dla samochodów. W tym miejscu aleja Marii Dąbrowskiej zamieniła się w deptak, przy którym ustawione zostały przeróżne stoiska. Na kiermaszu można było kupić wyroby artystów przeróżnych profesji: były wyroby kowalskie, autorskie projekty torebek, przedmioty zdobione techniką decupage, wyroby ceramiczne – misy, talerze, świeczniki, biżuterię, także stare meble. Sprzedawane były produkty pszczelarskie, wino, sery i produkty kolonialne. Zorganizowany został również pchli targ. Niektórzy mieszkańcy postanowili pozbyć się domowych różności: płyt, książek, drobnych bibelotów, czasem ubrań i butów. Za dwa czy trzy złote można było kupić drewnianą ramkę na zdjęcie czy stylową serwetę. Zainteresowanie tymi stoiskami było ogromne, a dodatkową atrakcją była oczywiście możliwość… targowania się.Można było podziwiać przedwojenne samochody, albo przejechać się konną bryczką.
Stylowe stoisko ozdobione zabytkowym autem zorganizowały właścicielki Starej Cukierni, dodatkowo częstowały pysznym ciastem. Można też było przystanąć w miejscu, gdzie przebywały komorowskie radne: Ewa Borzymowska, Hanna Brzeska –Kalczuk i Aurelia Zalewska. Radne chętnie rozmawiały z mieszkańcami. Było też stoisko zorganizowane przez Urząd Gminy Michałowice. Na festynie obecna była komorowska biblioteka. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Towarzystwa Komorowianie. Lidia Kulczyńska-Pilich mówiła czym zajmuje się towarzystwo, a także można było kupić faksymile rysunków starego Komorowa, najnowszy numer kwartalnika „Miejsce” i numery archiwalne, publikacje książkowe, a także nową seria pięknych kart pocztowych opowiadająca o historii i dziejach Komorowa.
Między starymi lipami, wzdłuż alei przygotowana została wystawa fotografii, prezentowane były zdjęcia z życia Marii Dąbrowskiej, piękne komorowskie wille i stare mapy.
Miłym akcentem sobotniego święta były kolorowe kotyliony. Warsztaty i akcję „Kotylion dla Komorowa” zorganizowało Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” przy współpracy ze Szkołą w Komorowie. Młodzież gimnazjalna, uczestnicząca w akcji, przygotowała i rozdała gościom imprezy ponad 300 kotylionów z napisem – 100 lat Komorów !!!
U zbiegu ulicy Podhalańskiej i Marii Dąbrowskiej ustawiona była scena. Pięciogodzinny program sceniczny z wielką wprawą i dowcipem prowadził Witold Błaszczyk ze Stowarzyszenia Kulturalny Komorów. Już od godziny 16.00 występowały dzieci. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły tańce narodowe. Prezentowały się także komorowskie muzykujące rodziny i komorowska młodzież. Wystąpił miedzy innymi zespół Kumy.
Ze sceny zebranych mieszkańców powitała Agnieszka Kaczorowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Komorów, która zaprosiła do wspólnej zabawy. Przedstawiła Zarząd Osiedla i powiedziała, że 24 września odbędzie się zebranie, na którym Zarząd pożegna się niektórymi członkami (tymi, którzy po zmianie należą do Osiedla Granica) i wybierze dwie nowe osoby do Zarządu Osiedla Komorów.
Krzysztof Grabka, wójt gminy, podziękował za zaproszenie i powiedział, że aspekt tożsamości i kultywowania historii lokalnej przez wiele lat był zaniedbywany. Dziś jest już inaczej. Mieszkańcy znają historię miejsc w których żyją i jest to bardzo pozytywne zjawisko. Życzył wszystkim zebranym udanej zabawy.
Wśród dzieci i młodzieży szczególnym zainteresowaniem cieszył się wspólny przejazd na rolkach, deskorolkach i rowerach. Przejazd rolkomasy zorganizowało Stowarzyszenie K40. Jak również stoisko plastyczne. Dzieci rysowały najpiękniejsze komorowskie ogrody. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Temat konkursu plastycznego był z pewnością kontynuacją konkursu na najpiękniejszy ogród, który tego lata ogłosił Zarząd Osiedla Komorów. Podczas festynu został on rozstrzygnięty.
Święto Mieszkańców Komorowa zostało przygotowane przez Zarząd Osiedla Komorów, we współpracy ze Stowarzyszeniem K40, Stowarzyszeniem Kulturalny Komorów i Towarzystwem Komorowieanie, Stowarzyszeniem Wszyscy Razem, a także komorowską szkołą i biblioteką. Przedsięwzięcie zostało opłacone z środków funduszu mieszkańców dawnego Osiedla Komorów, Komorów-Granica oraz współfinansowane przez gminę Michałowice.