Święto Niepodległości - na Placu Paderewskiego w Komorowie
308Śpiewanie pieśni patriotycznych na placu Paderewskiego w rocznicę odzyskania niepodległości stało się komorowską tradycją. Dziś przy organizacji tego wydarzenia uczestniczą komorowskie stowarzyszenia: Stowarzyszenie KOMOROWIANIE, Stowarzyszenie Kulturalny Komorów i Stowarzyszenie K40. Najważniejszy jednak jest fakt, że każdego roku na Plac Paderewskiego, by wspólnie obchodzić Święto Niepodległości przychodzi coraz więcej mieszkańców. I choć aura jest listopadowa, pod dąb niepodległości przychodzą całe rodziny, często z bardzo małymi dziećmi.
Jak zwykle mieszkańców powitali Witold Błaszczyk i Andrzej W. Jarzyński, którzy prowadzili imprezę. Andrzej Jarzyński witając, powiedział: „Naród o przeszło tysiącletniej historii z bolesnym doświadczeniem rozbiorów i niewoli, licznych walk o niepodległość powinien szukać wskazań dla przyszłości właśnie w wielkich momentach swej przeszłości. Już po raz siódmy spotykamy się, by wspólnym, radosnym śpiewaniem oddać hołd naszym rodakom, dzięki którym 97 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Symbolem tej walki o własne państwo jest bez wątpienia Marszałek Józef Piłsudski. Rozumiał on doskonale , że naród, który utracił wolność, nie może jej inaczej odzyskać, jak tylko drogą walki zbrojnej - przez krew i ofiarę swych synów” – powiedział Andrzej Jarzyński.
Do wspólnych śpiewów zachęcał Witold Błaszczyk oraz chór „Ad chock”. Śpiewanie pieśni rozpoczęło się od „Pierwszej Brygady”, następnie odśpiewano „Pierwszą kadrową”, „Wojenko, wojenko”, „Wstąp bracie między strzelce”, „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Białe róże”. Tego dnia wystąpiły również przedszkolaki, z Przedszkola Sióstr Misjonarek w Komorowie, a także komorowscy harcerze. Dzieci zaśpiewały między innymi „Przybyli ułani pod okienko” i „Wojenko, wojenko”.
We wspólnym śpiewaniu z mieszkańcami Komorowa uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. Zebranych częstował wspaniałymi słodyczami-krówkami. Wszystkim podziękował za tak liczne uczestnictwo w imprezie, a przede wszystkim dziękował za wspaniałą, patriotyczną postawę i budowanie wspólnoty. W uroczystości uczestniczyli także radni z naszej gminy, którzy podobnie jak Krzysztof Grabka, rozmawiali z mieszkańcami. Mimo chłodu i popadującego deszczu, nikomu nie spieszyło się do domu.
Scena, podobnie jak w poprzednich latach, ustawiona została nieopodal historycznego dębu niepodległości. Na scenie wystąpił także Mateusz Bąkowski – fortepian i Tomasz Kirszling - trąbka. A także Mateusz Mrozowski. Jak zwykle śpiewy zakończone zostały pieśnią „Więc pijmy wino, szwoleżerowie”. Po koncercie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do kantyny, a tam czekały gorące napoje i prawdziwa, żołnierska grochówka.
Atrakcją była także rekonstrukcja bitwy pod Pęcicami, którą wraz z grupą młodzieży przygotował Krzysztof Majerowicz, mieszkaniec sołectwa Komorów.
Wydarzenie z okazji 11 Listopada zostało sfinansowane z dotacji gminny Michałowice.