"Ukrainność" - widowisko poetycko-muzyczne już w najbliższa niedzielę w urzedzie gminy!
101O spektaklu "Ukrainność"
Projekt „Ukrainność” powstał dzięki zaangażowaniu artystów z Polski i Ukrainy.
Jest to widowisko muzyczno-literackie, którego tematem przewodnim jest Ukraina a dokładniej Kresy wschodnie- Rzeczpospolita- Ukraina- kraj, którego naród istniał przez wieki na styku kultur, muzułmańsko-prawosławnego Wschodu i katolicko-protestanckiego Zachodu oraz niezwykła wrażliwość zamieszkujących go ludzi.
Opowiadamy o „Ukrainności” słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Wasyla Hołoborodki, Antoniego Lange, Andrija Małyszki, Czesława Miłosza, Iwana Dracza czy Łesi Ukrainki.
Oprawą muzyczną zajęli się czołowi polscy muzycy Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte) pod przewodnictwem muzyków ukraińskich Sergija Okhrimchuka (skrzypce) i Anny Okhrimchuk (śpiew).
„Ukrainność” to współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji. Połączenie klasyki ze współczesnością i liryki z wręcz kabaretowym żartem. Gonimy a może uciekamy przed biegnącą coraz szybciej rzeczywistością, współczesnością. Budujemy wizerunek człowieka i jego kondycji skłaniając do refleksji nad wartościami uniwersalnymi.
Ukraina to miejsce o ogromnej różnorodności kulturowej odziedziczonej po trudnej przeszłości. Położenie geograficzne i sytuacja polityczna Ukrainy i Polski w różnych momentach historii powodowały często bardzo bolesne zachwianie relacji sąsiedzkich.
Ogromną rolę w poprawie tych relacji może odegrać zarówno dialog polityczny jak i współpraca w dziedzinie kultury a co za tym idzie budowanie wzajemnego zaufania poprzez wspólną pracę i podniesienie poziomu edukacji w zakresie dziedzictwa narodowego.
Spektakl „Ukrainność” w swym założeniu znosi wszelkie granice, łącząc kultury polską i ukraińską w sposób niebanalny - budując więź emocjonalno-intelektualną. W ten sposób chcemy zamanifestować naszą solidarność z Ukrainą w jej dążeniu do stania się jednym z krajów zjednoczonej Europy. Europy bez granic.
Granice są sztuczną ale wciąż niezwykle skuteczną formą ograniczenia wolności.
Sztuka, twórczy dialog mimo różnicy poglądów, chęć poznania i próba zaakceptowania mogą stanowić bezkrwawą broń użytą przeciwko tymże granicom. Mogą wreszcie służyć przełamywaniu stereotypów i zacieśnianiu więzi poprzez wzajemne inspirowanie się i rozwój twórczy.
Magdalena Warzecha, scenarzystka i reżyserka spektaklu
Wystąpią:
- Magdalena Warzecha - recytacje, śpiew;
- Anna Okhrimchuk - śpiew, instrumenty perkusyjne;
- Serhii Okhrimchuk - skrzypce,
- Paweł Iwaszkiewicz - drewniane instrumenty dęte;
- Wojciech Pulcyn - kontrabas, UD.
Zobacz także
(START: 20 grudnia)
(sobota, 21 grudnia, godz. 18.00).