Upamiętnienie historii gminy Michałowice - wystawa, filmy, rys historyczny
197Z okazji jubileuszu 70-lecia gminy Michałowice powstała wyjątkowa wystawa zdjęć prezentująca historię naszej gminy na przestrzeni ostatnich 70 lat. Wystawę "Śladami dziejów naszych małych ojczyzn", dzięki życzliwości mieszkańców oraz zasobom Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Gminy Michałowice przygotowała Dominika Małgowska - prowadzącą Klub Lokalnego Historyka.
Wystawa prezentuje historię gminy Michałowice ogółem (od pojawienia się po raz pierwszy na mapie Polski, poprzez zniesienie i powołanie Gromadzkich Rad Narodowych, ponowne przywrócenie gminy dzięki ustawie "O utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych", po czasy współczesne) , ale także z perspektywy każdego sołectwa odrębnie. Możemy dzięki niej poznać m.in. tradycje rolnicze w naszej gminie, historie wielkich rodów zamieszkujących jej tereny, sytuację w okresie powojennym i PRL, historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi, czy najstarszej parafii na obszarze naszej gminy. Nie zabrakło także informacji na temat zabytków, szkół i kolejki WKD.
Zachęcamy do zapoznania się z wystawą: WYSTAWA.
Przedstawiamy Państwu także film "30 lat samorządu w gminie Michałowice" (LINK DO FILMU), którego premiera miała miejsce 27 maja br., w trakcie uroczystości związanych z 70-leciem gminy, podczas których zostało także uczczone 30-lecie samorządu. Początkowo termin jego obchodów przypadał na 2020 r., jednak ze względu na obostrzenia związanie z pandemią, był kilkukrotnie przesuwany.
Ważną datą dla Polski i Polaków jest również 4 czerwca 1989 r, kiedy po raz pierwszy przeprowadzono wolne wybory parlamentarne. Ówczesna kampania wyborcza została powierzona Komitetom Obywatelskim. Powstawały one we wszystkich województwach, w miastach i miejscowościach. Taki komitet powstał też w naszej gminie - Komitet Obywatelski Solidarność Michałowice.
Dla upamiętnienia tych działań, z okazji 30. rocznicy wyborów parlamentarnych, powstał film "... Aby jutro było z nas dumne" (LINK DO FILMU), który ukazuje m.in. wspomnienia członków michałowickiego komitetu, którzy ochotniczo organizowali kampanię wyborczą. Samodzielnie przygotowywali banery, rozwieszali plakaty, dystrybuowali ulotki, organizowali spotkania wyborcze z kandydatem na posła z naszego okręgu. Zasiadali także w komisjach wyborczych w dniu wyborów.
Zapraszamy także do miłej lektury "Dziejów Gminy Michałowice" - rysu historii naszej gminy, który został opracowany przez Daniela Wolborskiego.
Zobacz także
(START: 26 maja, godz. 12:30).
(START: 26 maja, godz. 12:30).