W 71. rocznicę Powstania Warszawskiego – uroczystość w Pęcicach
426Odbył się 49. Rajd „Po kamienistej drodze”, koncert pieśni patriotycznych, msza święta, a także apel poległych. Obchody rocznicowe zorganizowane zostały pod patronatem wójta gminy Michałowice, Krzysztofa Grabki, staraniem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przy współpracy żołnierzy kombatantów AK oraz towarzyszy walki powstańców poległych w Pęcicach.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła koncertem pieśni patriotycznych, zatytułowanym „Poległym chwała wolność żywym”. Wystąpił Warszawski Chór Polonia pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego. W programie koncertu były pieśni patriotyczne: Warszawianka, Hymn Armii Krajowej, Alarm, Warszawskie dzieci, Smutna rzeka, Hej chłopcy, Modlitwa do Bogarodzicy, To nie powtórzy się już, Pokolenia, Marsz Mokotowa, Pałacyk Michla, Modlitwa harcerska.
O godzinie 11 rozpoczęła się msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych w Powstaniu Warszawskim. Mszę świętą odprawił ksiądz Grzegorz Jasiński, proboszcz miejscowej parafii. W homilii ksiądz Jasiński wspomniał młodych żołnierzy, którzy walczyli z okupantem i oddali życie za Ojczyznę. Powiedział też, że wierzy w to, że „Miłością z nieba Bóg lud swój obdarzył”. Prosił by wierni również głęboko wierzyli i ufali Bogu.
W uroczystościach rocznicowych wzięło udział wielu gości, między innymi Czesław Łukasik, bohater walki pod Pęcicami, członkowie rodzin poległych żołnierzy, ale również przedstawiciele środowisk kombatanckich, m.in. prof. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, mjr Maciej Krokos, żołnierz Powstania Warszawskiego, współorganizator uroczystości w Pęcicach, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny. Obecna na uroczystości była Anna Maria Anders, córka generała broni Władysława Andersa, a także Bożena Żelazowska, zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, posłanka Barbara Czaplicka, Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa, przedstawiciele powiatu pruszkowskiego, gminy Michałowice i gmin ościennych. Bardzo licznie przybyli mieszkańcy Pęcic i innych miejscowości gminy Michałowice.
Podczas uroczystości przy pomniku-mauzoleum głos zabrał Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, który przywołał słowa powstańczej piosenki „To nie powtórzy się już” i dodał, że głęboko w to wierzy. Jednocześnie też zapewnił, że pomnik-mauzoleum Orląt Pęcickich otoczony jest troską i pamięcią. Wszystkich zebranych zaprosił na uroczystość, która, jak każdego roku, odbędzie się w październiku i uczestniczyć w niej będzie młodzież szkolna. W czasie uroczystości wystąpiła także Bożena Żelazowska i Olgierd Dziekoński, którzy raz jeszcze przypomnieli tragizm losów warszawskich powstańców. Mówili także, że należy im się nasza pamięć i zaduma nad tym, iż powstańcy swoje życie oddali w obronie Ojczyzny.
Ważnym momentem uroczystości rocznicowych było wręczanie medali i dyplomów. Medalem „Obrońcy Ojczyzny” 1939 – 1945 został odznaczony Czesław Łukasik, w uznaniu wybitnych zasług położonych w walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. Medalem „Pro Partia” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali Zdzisław Brzeziński, burmistrz Piastowa w latach 1990-2010, Jerzy Pamrów, prezes Klubu Turystyczno-Krajoznawczego „Varsovia” i Roman Żuchowski, pracownik Urzędu Gminy Michałowice, kierownik Referatu Kultury i Spraw Społecznych, który od lat zaangażowany jest w organizację imprez rocznicowych w Pęcicach.
Od 1967 roku, bez przerwy, przy pomniku-mauzoleum w Pęcicach odbywa się uroczysty apel poległych, oddający hołd poległym i zamordowanym żołnierzom AK. Jak zawsze jest on podniosłą częścią uroczystości. Tak było także w tym roku. Kapral Robert Kopański odczytał imiona, nazwiska i pseudonimy 91 żołnierzy, którzy zginęli w Pęcicach.(*) Żołnierze Wojska Polskiego z 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oddali salwy honorowe. Potem nastąpił moment składania wieńców na pomniku Orląt Pęcickich przez przedstawicieli urzędów i organizacji, który został rozpoczęty postawieniem płonącego znicza przez Czesława Łukasika.
Występ orkiestry wojskowej z Warszawy, a następnie strażacka grochówka, na którą zostali zaproszeni uczestnicy, zakończyły uroczystości w Pęcicach.
(*) Żołnierze Armii Krajowej z IV Oddziału Ochota, próbując przedostać się do lasów sękocińskich, poprzez Reguły i Pęcice, natknęli się na Niemców. Rankiem, 2 sierpnia 1944 r. powstańcy stoczyli w Pęcicach z przeważającymi siłami niemieckimi krwawy bój, w którym poległo trzydziestu jeden, a sześćdziesięciu pojmanych jeńców, w przeważającej części młodziutkich powstańców, Niemcy wymordowali. Pomnik w Pęcicach jest unikalnym miejscem wśród polskich nekropolii, bowiem ofiary spoczywają w tym samym miejscu, w którym poległy.
Zobacz także
Ojczyźnie swą młodość i życie w ofierze składali do stóp.
Więc uczcić ich trzeba i w sercach, i w czynie,
Niech skromna pamiątka choć po niech nie zginie,
Krzyż, wieniec i grób.
(Start, wtorek, 1 sierpnia, godz. 17.00)
(10 grudnia, godz. 19.00).