Warsztaty kulinarne w Kaliszowym Gaiku
223Warsztaty kulinarne w Kaliszowym Gaiku to kolejna, nowa propozycja, której celem jest integrowanie mieszkańców sołectwa Komorów. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy radnej - Katarzyny Parzyńskiej i mieszkańców.
W poniedziałek, 4 lutego, odbyło się pierwsze spotkanie kulinarne. Zgromadziło się wiele pań, które wspólnie – jako, że jest karnawał – przyrządzały faworki.
Faworki robione były według przepisu pani Danuty Ciechomskiej oraz Urszuli Skwierczyńskiej. Obie panie z wielką wprawą i doświadczeniem przygotowały ciasto, a także poinstruowały pozostałe panie, jakie zastosować proporcje. Na koniec spotkania rozdały wydrukowane wcześniej przepisy.
Wszystkim wiadomo, że do faworków wykorzystuje się żółtka. Zostają, w dużej ilości, białka, które również warto wykorzystać. Dlatego pani Danuta, przekazała również znakomity przepis na ciasto makowe do którego można wykorzystać pozostałe białka.
Natomiast najmłodsze uczestniczki spotkania, z ogromnym zaangażowaniem wykrajały i formowały z ciasta faworki, które później były smażone na oleju.
Był to miły wieczór zakończony degustacją. Panie postanowiły, że będą spotykać się regularnie, w każdy poniedziałek, o godz. 17:30. W kolejnym tygodniu robić będą placki ziemniaczane. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców sołectwa Komorów, zainteresowanych wspólnym przygotowywaniem potraw.
A oto przepis pani Danuty Ciechomskiej na ciasto makowe, w którym wykorzystuje się białka, które zostają w kuchni po zrobieniu faworków:
Składniki: 1 szklanka mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 szklanka cukru, 1 szklanka maku, 1 szklanka białek, 1 szklanka roztopionej margaryny, zapach i szczypta soli.
Margarynę stopić w rondelku, wsypać mak i gotować chwilę. Zdjąć z ognia, dodać cukier i ostudzić. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia – wymieszać, dodać ubite białka, zapach i szczyptę soli. Piec około godziny. Po wystudzeniu posmarować dowolnym dżemem, przełożyć masą budyniową. Wierzch polać polewą. Smacznego!
Zobacz także
(sobota, 26 października, godz. 10.00; 11.30; 13.00 i 14:30).
(start, 14 październik, godz. 16.00)
(sobota, 28 września, godz. 10.00; 11.30; 13.00 i 14:30).
(sobota, 21 września, godz. 17.00).
Pierwszy termin - godz. 17:30
Drugi termin - godz. 18:00
(środy, godz. 17:30).
(poniedziałki, godz. 19:30).