Wernisaż wystawy malarskiej Jana Skowrona
684Sylwetkę malarza przybliżyła oraz laudacje na jego cześć wygłosiła aktorka – Sławomira Łozińska. „Pana życie jest dowodem jak skutecznie i owocnie można łączyć obowiązki żołnierza, dyplomaty i artysty. Nigdy nie rozstaje się pan ze swoim szkicownikiem i jest pan człowiekiem potrafiącym łączyć środowiska, a dzięki temu świat jest piękniejszy”.
Od ponad 60 lat Jan Skowron tworzy swoje prace, które wystawiał w kraju i za granicą, między innymi w Rzymie i Latinie we Włoszech, w Warszawie, Zielonej Górze, w Przasnyszu, Algierze, Laosie. Lyonie i Douai we Francji. Artysta specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, stosując przy tym wiele stylów sięgających po różne środki wyrazu, aby precyzyjnie oddać klimat i swoje fascynacje tematem.
Podczas koncertu swoje wiersze, specjalnie napisane z okazji jubileuszu Jana Skowrona zaprezentowali: Grażyna Orzelska – sekretarz Stowarzyszenia „Ren i Dunaj” oraz wieloletni przyjaciel artysty, filozof – Stefan Król, który w sowim wystąpieniu zapewnił jubilata, że człowiek nie kończy swojego życia, gdy ma określoną ilość lat, ale kończy w ten czas, kiedy zmusza go do tego siła wyższa.
Zgromadzona w sali multimedialnej publiczność miała również okazję wysłuchać koncertu córki, Grażyny Skowron-Matkowskiej i wnuczki jubilata, Magdaleny Kunce, które zaśpiewały m.in. utwory z repertuaru Edith Piaf i Andrew Lloyd Webbera. Również specjalnie na tę okazję w etiudzie pt. „W galerii” zaprezentowała sztuki mimu – Elżbieta Pastecka.
Niedzielne wydarzenie było również okazją do odznaczenia jubilata krzyżem Zasługi Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, którego dokonali członkowie zarządu Związku Żołnierzy WP.
Pamiątkowy dyplom oraz życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w imieniu samorządu artyście złożyli: wójt gminy – Krzysztof Grabka, przewodnicząca rady gminy – Elżbieta Biczyk oraz radna z sołectwa Komorów – Katarzyna Parzyńska.
Jan Skowron urodził się 25 kwietnia 1926 roku w Douai – Francja. Były oficer Wojska Polskiego, artysta malarz, mieszkaniec sołectwa Komorów.
Jest weteranem francuskiego Ruchu Oporu, byłym żołnierzem 1. Armii Francuskiej „Ren-Dunaj”, żołnierzem 34 Pułku Piechoty. Uhonorowany i odznaczony: Orderem Virtuti Militari, francuskiej Legii Honorowej, krzyżami Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, krzyżem Grunwaldu i krzyżem Walecznych. Jest on jednocześnie Prezesem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj” oraz Członkiem Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Marszałku Województwa Mazowieckiego.
Malarstwo inspirowało go od dziecka. Jest samoukiem, a każda jego praca powstała z wewnętrznej potrzeby. Technika, którą stosuje, zależy od nastroju. Chwila zawsze przynosiła emocje, które pragnął przelać na „płótno”. Pierwszą indywidualną wystawę miał w Rzymie, gdzie wśród prac znalazło się sporo szkiców.
Jego twórczość związana była z miejscami, do których podróżował i w których przebywał. Artysta pamięta doskonale swój pobyt w latach 70. XX w. w Laosie, gdzie pracował w komisji międzynarodowej ONZ. Tam powstało wiele jego prac. Kraj nawiedziła powódź. Wszystkie jego obrazy zostały sprzedane, a on cały dochód przekazał na pomoc i zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. Zawsze robił to co dyktowało mu serce.
Wśród obrazów, linorytów czy rysunków ołówkiem i tuszem znajdujących się w urzędzie gminy są wspomnienia z pobytu m.in. w Algierze, we Włoszech, czy Francji, ale także portrety i martwa natura. W dorobku artysty znajdziemy także obrazy związane z Komorowem, w którym mieszka już od wielu lat. Wystawę będzie można oglądać do 16 maja br., w godz. pracy urzędu.