Wernisaż wystawy „MAZOWSZE w spódnicy”
91W piątkowe popołudnie, w przededniu Dnia Kobiet, odbyło się spotkanie otwierające wystawę „MAZOWSZE w spódnicy”. To wyjątkowy projekt, który oddaje głos kobietom – pionierkom w takich dziedzinach jak kultura, sztuka, nauka, sport, polityka czy działalność społeczna. O ich niezwykłych losach z pasją opowiadała kurator wystawy, Aneta Popiel-Machnicka, reprezentująca Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek.
Czy wiedzieli Państwo, że pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobyła kobieta? Halina Konopacka, mistrzyni w rzucie dyskiem, zapisała się na kartach historii jako pierwsza polska złota medalistka. A może słyszeliście o Wandzie Gertz? Aby wstąpić do wojska, musiała ukrywać swoją tożsamość i podawać się za mężczyznę. Z kolei Anna Tomaszewicz-Dobrska jako pierwsza kobieta w Polsce uzyskała dyplom medyczny i przeprowadziła cesarskie cięcie. Halina Skibniewska, wybitna architektka, projektując osiedla w latach 60. XX wieku, stawiała na komfort mieszkańców – wbrew ówczesnym normom w każdym mieszkaniu zapewniła łazienkę.
Te i wiele innych inspirujących historii kobiet, które odważyły się przełamywać bariery, można poznać bliżej, odwiedzając wystawę. Ich losy zostały pięknie opisane w katalogu, dostępnym na miejscu. Ekspozycja będzie czynna w Urzędzie Gminy Michałowice do końca marca – to wyjątkowa okazja, by poznać niezwykłe postaci, które tworzyły historię Mazowsza.
Artystyczne lalki – niezwykłe odwzorowanie postaci historycznych
Prezentowane na wystawie lalki artystyczne zostały wykonane z niezwykłą precyzją, w skali ok. 1:3. Każda z nich została umieszczona na specjalnie zaprojektowanym siedzisku, oddającym charakter i epokę danej bohaterki. Twórczynie zadbały nie tylko o podobieństwo postaci, ale także o detale strojów i atrybutów, które symbolizują ich profesję i działalność.
Bohaterkami wystawy „MAZOWSZE w spódnicy” są:
Grażyna Bacewicz 1909-1969 – kompozytorka, skrzypaczka, pedagog muzyczny, autorka kilkudziesięciu utworów w stylu neoklasycznym.
Michalina Chełmońska-Szczepankowska 1885-1953 – nauczycielka, poetka, działaczka oświatowa.
Wanda Gertz 1896-1958 – porucznik Wojska Polskiego, major armii Krajowej, żołnierz Kedywu, działaczka patriotyczna i niepodległościowa.
Halina Konopacka 1900-1989 – lekkoatletka, mistrzyni olimpijska w rzucie dyskiem.
Maria Kownacka 1894-1982 – pisarka, tłumaczka języka rosyjskiego, autorka książek, sztuki i słuchowisk dla dzieci.
Maria Koźniewska-Kalinowska 1875-1968 – malarka, portrecistka.
Agnieszka Osiecka 1936-1997 – poetka, pisarka, reżyserka filmowa i telewizyjna, dziennikarka, autorka ponad 2000 tekstów piosenek.
Helena Rasiowa 1917-1994 – matematyczka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk.
Irena Sendlerowa 1910-2008 – społeczniczka i działaczka charytatywna, szefowa Referatu Dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
Halina Skibniewska 1921-2011 – architektka i urbanistka, wykładowczyni, działaczka polityczna i społeczna.
Maria Skłodowska-Curie 1867-1934 – fizyczka, chemiczka, prekursorka radiochemii, dwukrotna noblistka.
Zuzanna Stromenger 1925-2011 – biolog specjalizująca się w zoologii, hydrologii i etnologii, autorka książek, publicystka i tłumaczka, obrończyni praw zwierząt.
Anna Tomaszewicz-Dobrska 1854-1918 – lekarka chorób kobiecych, pediatra, działaczka społeczna, pierwsza kobieta z dyplomem medycznym prowadząca praktykę lekarską na ziemiach polskich.
Xymena Zaniewska 1927-2016 – scenografka, architektka, projektantka mody i kostiumografka, twórczyni polskiej szkoły scenografii.
Mira Zimińska-Sygietyńska 1901-1997 – aktorka, pieśniarka, reżyserka, pedagog, dyrektor zespołów artystycznych.
Prezentowane na wystawie prace są autorstwa: Marii Biernat, Karoliny Bryskiej, Marty Górny, Ewy Graniak-Wosinek, Izabeli Kłos, Natalii Kondratiuk, Agny Kurnatowskiej, Joanny Michalskiej, Jolanty Niedzieli-Chudzik, Eleny Ovcharovej, Katarzyny Pietrzykowskiej, Justyny Skowyrskiej-Górskiej, Moniki Szambelan-Althamer, Anny Szkudlarskiej i Małgorzaty Trafimoff. Siedziska i akcesoria do lalek wykonał Maciej Sztolcman, współpraca graficzna Mariusz Milewski, a opracowanie tekstów i tłumaczenie przygotowali: Zofia Jasiuk i Patryk Zacharzewski. Koncepcja, opracowanie i projekt wystawy – Aneta Popiel-Machnicka.
Zobacz także









