Własnoręcznie zrobione!
253Choć w naszej gminie zieleni jest całkiem sporo i do tego miejscami o dużej różnorodności, to jej dodatkowa porcja z pewnością się przyda np. w postaci lasu. Lasu, który sami stworzymy i będziemy hodować we własnym domu.
Coraz większą popularnością cieszą się zielone kompozycje roślinne zamknięte w słoiku, które są namiastką leśnego ekosystemu w mocno zminiaturyzowanej formie.
Jeżeli ktoś marzył o własnym kawałku lasu, to bez wątpienia warsztaty „Las w słoiku”, które odbyły się 8 marca, były do tego świetną okazją. Warsztaty dla mieszkańców osiedla Michałowice zorganizował jego zarząd, a poprowadziła je Ewa Kania z pracowni Ewianek.
Odpowiedni słoik, wyściółka, ziemia, roślinki i już można rozpocząć dzieło tworzenia własnego lasu w słoiku. Metoda „zrób to sam” zawsze się sprawdza i daje wiele satysfakcji.
Czy do wykonania tak charakterystycznej kompozycji wymagane są wyjątkowe zdolności manualne? W zasadzie trochę ich potrzeba, ale dzięki świetnemu prowadzeniu warsztatów przez Ewę Kanię wszystkie zielone dzieła sztuki prezentowały się okazale.
Również okazałe były wianki wielkanocne, które mieszkańcy osiedla Michałowice wykonali podczas warsztatów 22 marca. Wianki oprócz pisanek, to chyba jedna z najbardziej popularnych ozdób świątecznych związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Wiankami można przyozdobić drzwi, okna i stoły, a wszystko wykonane z naturalnych materiałów.
W czwartkowe popołudnie barwne, ciepłe i przepełnione radością kompozycje, mieszkańcy osiedla przygotowywali pod okiem Magdaleny Rozy–Aderek, a ich wianki bez wątpienia w oryginalny sposób przyozdobią domy.
Mała ciekawostka. W słowiańskiej kulturze wianki mają wiele symbolik m.in.: zawieszone na drzwiach wejściowych chronią domowników i zapewniają im powodzenie.
Dodajmy, że mieszkańcy osiedla będą mieli jeszcze jedną okazję do uwicia pięknych wianków podczas warsztatów, które jeszcze przed świętami, 27 marca, odbędą się w sali przy ul. Raszyńskiej 34.
Warsztaty zostały sfinansowane z funduszu osiedla Michałowice.
Zobacz także
(wtorek, 17 grudnia, godz. 17.00).
(start: piątek, 13 grudnia, godz. 15.30).
Obowiązują zapisy!
(sobota, 16 listopada, godz. 20.00).