ZAJECIA KREATYWNE DLA NAJMŁODSZYCH W GRANICY
113Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym, a także uczniów szkoły podstawowej (szczególnie klas I-III). Odbywać się będą w każdy poniedziałek, w godzinach 16:00-17:30. I trwać będą do końca 2019 roku, z przerwą na wakacje.
Spotkania nastawione są na rozwój umiejętności plastycznych u dzieci, w tym głównie sprawności manualnych, ale także wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci. Paulina Wądołowska, która jest autorką projektu „Kolorowa świetlica”, uważa, że kształcenie przez działalność plastyczną jest bardzo istotnym czynnikiem dla rozwoju i edukacji każdego dziecka. Twórczość plastyczna pozwala uzewnętrzniać marzenia i pragnienia, rozwijać twórczą inicjatywę, pomysłowość i wiarę we własne siły. Pobudza także rozwój umysłowy i emocjonalny, stwarzając możliwości wielorakich doświadczeń. Jest ona także niezmiernie bogatym źródłem satysfakcji. Uczy wytrwałości, odpowiedzialności i współpracy w zespole.
Na pierwszych zajęciach dzieci wykonywały tzw. gniotki. Stworzenia własnego gniotka – stworka z baloników wypchanych ryżem, było dla dzieci wspaniałym zajęciem. Robiły go z wielkim zapałem i determinacją.
Na kolejnych zajęciach dzieci wykonywać będą między innymi karnawałowe maski na bal.
W planach są różnorodne i bardzo ciekawe zajęcia np.: robienie witraży, wykonywanie prac metodą collage, tworzenie obrazów malowanych piaskiem, robienie stempli z ziemniaka.
Zajęcia będą związane z porami roku i świętami, w okolicy Świąt Wielkanocnych uczestnicy podczas zajęć będą zdobili wielkanocne mazurki. Będą robili czekoladową polewę, tworzyły dekoracje i wzory świątecznych ozdób z bakalii. Z kolei w maju, na Dzień Matki, dzieci zaprojektują kompozycję kwiatową w filiżance. Będzie to wspaniała okazja, aby zapoznały się z rzeźbą, jako dziedziną sztuki. Jesienią natomiast zaplanowane są zajęcia z wykorzystaniem kasztanów i żołędzi. Będą wyszywały igłą na papierze jesienne liście. A zimą wykorzystana będzie tematyka świąteczna, dzieci będą robiły między innymi gwiazdę betlejemską, którą wykonają techniką origami - japońską sztuką składania papieru. Takie zajęcia uczą dzieci skupienia, uważności i cierpliwość przy wykonywaniu pracy.
Paulina Wądołowska jest nauczycielką nauczania początkowego w komorowskiej szkole. Obecnie pracuje z dziećmi z klas „0”. Prace plastyczne, a w szczególności prace manualne, są jej pasją. Od kilku lat prowadzi społecznie w świetlicy w Kaliszowym Gaiku warsztaty świąteczne dla dzieci przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Jej doświadczenie i obserwacje pedagogiczne wskazują, że dzieci wspaniale rysują i malują, większe trudności mają z posługiwaniem się nożyczkami, igłą, czy innymi sprzętami do prac manualnych, dlatego jej zajęcia w dużej części rozwijają u dzieci te zdolności.
Serdecznie zapraszamy! Zajęcia finansowane z funduszu osiedla Granica.
Zobacz także
Obowiązują zapisy!