Zatrzymać chwilę z Uniwersytetem Wszelkiego Wieku
249Prezentacja rozpoczęła się od trudnego tematu wyboru aparatu. Jak sam przyznał prowadzący, rynek oferuje wiele możliwości zależnych wyłącznie od naszych funduszy. Przestrzegał przed sugerowaniem się sloganami producentów, którzy co roku ogłaszają wejście na rynek nowego i „najlepszego” modelu. Jeśli chcemy robić lepsze zdjęcia niż tylko na rodzinnych zjazdach powinniśmy uzbroić się w aparat typu lustrzanka – daje on najwięcej możliwości i oferuje lepszą jakość zdjęć. Bezwzględnie konieczna jest znajomość obsługi aparatu – wydawać by się mogło, że jest to rzecz oczywista. Nie każdy ma czas lub chęć aby wertować nierzadko duży objętościowo tekst pełny technicznych sformułowań. Niestety, bez znajomości podstawowych funkcji naszego aparatu, nie uda nam się pójść dalej.
Obsługa aparatu nie jest tak zawiła jak mogłoby się wydawać z rozmiarów instrukcji. Praktycznie każde z urządzeń ma kilka różnych trybów pracy. Podczas prezentacji Mariusz Marcysiak przybliżył ich przeznaczenie uczestnikom. Do fotografowania osób najlepsze są tryby portretowe – koncentrują się one na pierwszoplanowym obiekcie lub postaci pozostawiając lekko rozmyte tło. Tryby krajobrazowe służą do uwieczniania bardziej rozległych widoków. Do fotografowania poruszających się obiektów służą tryby sportowe – trzeba tylko pamiętać, żeby zawsze podążać naszym aparatem za upatrzonym obiektem. Do dużych zbliżeń i robienia zdjęć małych przedmiotów z bardzo bliskiego dystansu najbardziej odpowiedni jest tryb makro. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych rodzajów gotowych ustawień – wszystkie stworzono po to, by ułatwić korzystanie z urządzeń jednak prelegent radził wybierać, te dedykowane konkretnym sytuacjom niż ogólne tryby automatyczne.
Aparat fotograficzny to nie zabawka. Trzeba o niego dbać. Do bezpiecznego przechowywania wybierajmy solidne futerały. Warto także pamiętać o drobiazgach takich jak osłona do obiektywu oraz filtry. Tych ostatnich jest wiele rodzajów, ale wystarczą nam dwa – redukujący promieniowanie UV i polaryzacyjny, dzięki któremu kolory będą bardziej soczyste.
Jak skomponować dobre zdjęcie? Marcin Marcysiak udzielił słuchaczom wielu praktycznych rad. Jak wcześniej powiedział, to w naszej głowie powstaje zdjęcie, nie robi tego za nas aparat. Za każdym razem musimy zdecydować, co będzie głównym tematem naszego ujęcia – osoba, przedmiot, krajobraz. Wystarczy umieścić je w odpowiednich miejscach naszego kadru – w tak zwanych mocnych punktach. Są to przecięcia siatki dzielącej kadr na dziewięć kwadratów. Bez obaw można je włączyć na większości wyświetlaczy w aparatach. Fotografując np. osoby w trakcie spaceru należy umieszczać je nieco w głębi, z prawej lub lewej strony aby stworzyć wrażenie ruchu w naszej fotografii. Przy fotografowaniu np. płaskiego krajobrazu warto tak umiejscawiać go w kadrze aby stanowił około jednej trzeciej zdjęcia, nieco większe proporcje można zastosować przy większych obiektach, np. górach.
Z racji Dnia Kobiet nie mogło oczywiście zabraknąć życzeń od prowadzącego dla przeważającej wśród publiczności płci pięknej. Uczestników warsztatów odwiedził również wójt gminy Krzysztof Grabka. Każda z pań oprócz życzeń otrzymała również pięknego tulipana, częstowano także krówkami. Audytorium podziękowało za spotkanie i życzenia gorącymi brawami. Publiczność miała do prowadzącego wiele pytań, rozmawiano także po zakończeniu spotkania.
Wykład i warsztaty zorganizowano w ramach prężnie działającego Uniwersytetu Wszelkiego Wieku. Kolejne spotkanie już za tydzień – 15 marca – będzie poświęcone pielęgnacji stóp. Serdecznie zapraszamy.