Zebranie mieszkańców osiedla Granica
297W zebraniu uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy, Elżbieta Biczyk, przewodnicząca rady gminy oraz radni z terenu gminy i powiatu. W zebraniu uczestniczył także Piotr Pacyna, pracownik urzędu gminy i Paweł Biegalewski, dzielnicowy z terenu Granicy. Warto podkreślić, że w zebraniu, które odbyło się w świetlicy, przy ulicy Czeremchy, wzięło udział ponad stu mieszkańców.
Powodem zebrania było uchwalenie wniosku o przeznaczenie środków finansowych dla osiedla Granica na rok 2019. W tym roku kwota ta wynosi 68 695, 63 zł. Paweł Łąpieś wraz z radnymi i członkami zarządu osiedla, zaproponował, aby fundusz osiedla przeznaczyć na następujące działania:
- na zakup wyposażenia świetlicy osiedlowej przeznaczyć - 4 000 zł;
- na organizację imprez i zajęć aktywizujących mieszkańców osiedla wydatkować - 30 000 zł;
- zakupy związane z organizacją imprez i zajęć – 2 000 zł;
- zakupy środków żywności – organizacja imprez aktywizujących mieszkańców – 2 000 zł;
- na organizację zajęć rekreacyjno-sportowych dla mieszkańców – 30 695,63 zł.
Mieszkańcy zgromadzeni na zebraniu poparli propozycję przewodniczącego, członków zarządu i radnych. Wniosek poparło sto mieszkańców, od głosu wstrzymało się osiem osób.
Głosowanie nad rozdysponowaniem środków osiedlowych było ważnym punktem zebrania, wcześniej jednak Paweł Łąpieś przedstawił sprawozdanie z pracy przewodniczącego i zarządu za ostatni rok. Powiedział, że zarząd i radni spotykali się regularnie na zebraniach, na którym omawiane były bieżące sprawy, a także ustalano treść korespondencji z urzędem gminy. Ważnym działaniem przewodniczącego, zarządu i radnych była realizacja przedsięwzięć finansowanych z funduszu osiedlowego Granicy na rok 2017 i 2018. Zostały przygotowane i zrealizowane następujące wydarzenia: bal andrzejkowy (dwie tury), zabawa karnawałowa, siedem koncertów: (koncert piosenek Mieczysława Foga, koncert Elvis, kolędy i pastorałki, koncert piosenki francuskiej, najpiękniejsze przeboje Al Bano & Romina Power, koncert Tyle miłości i koncert A przecież mi żal, utwory Bułata Okudżawy). Odbył się także monodram Huberta Kułacza Ego te Absolvo. Przewodniczący, zarząd i radni zorganizowali również teatrzyki dla dzieci, imprezę mikołajkową, piknik rodzinny (dzień dziecka i potańcówkę na dechach dla dorosłych). Ważną część pracy stanowi przygotowanie i organizacja zajęć sportowych dla mieszkańców. Odbywają się zajęcia: pilates, fitness, zumba, kurs tańca. W tym roku planowane są dodatkowe zajęcia - joga dla kręgosłupa. Po za tym odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci: laboratorium juniora, ping-pong oraz zajęcia plastyczne.
Kolejnym punktem zebrania było złożenie wniosków do budżetu gminy na rok 2019. Radna Agnieszka Paradowska przedstawiła propozycje do budżetu gminnego, powiedziała, że wszystkie były konsultowane z mieszkańcami. I tak, wnioskowała o przebudowę ulicy Reja, ulicy Ciszy Leśnej i ulicy Nałkowskiej, wykonanie oświetlenia w ulicy: Szczęśliwej, Jagodowej, Rekreacyjnej i Cyprysowej, wykonanie kanalizacji i wodociągu w ulicy Cyprysowej, Jeżynowej i Barbary, wykonanie nakładki asfaltowej na ulicy Cyprysowej, Letniej i ulicy bocznej od Długiej. Kolejny punkt do budżetu gminy to: budowa strefy rekreacji na terenie Wspólnoty Gruntowej, a także wykonanie projektu ulicy Pogodnej i remont wodociągu w ulicy Jodłowej. Radna wnioskowała też o dofinansowanie Starostwa Pruszkowskiego przy realizacji kolejnych etapów przebudowy ulicy Pruszkowskiej. Zebrani mieszkańcy wnioskowali również o odwodnienie ulicy Norwida, przy zbiegu ulic Norwida, Filmowej i Reja.
W punkcie: sprawy wniesione, mieszkańcy zwrócili uwagę na poprawienie komunikacji między samorządowcami a mieszkańcami. Poruszony został temat budowy światłowodu (więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej gminy). Wnioskowano o wybudowanie progów spowalniających na ulicy Wendy. Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę na roślinność, która przerasta ogrodzenia zasłaniając i odbierając miejsce na chodnikach. Jednocześnie ta roślinność ogranicza widoczność, co jest niebezpieczne zważywszy na nasilony ruch drogowy.
Wrócił temat modernizacji ulicy Pruszkowskiej, która jest drogą powiatową. Radni i przewodniczący wskazywali, jak ważny jest to temat i zapewnili, że nie pozwolą, aby ulica Pruszkowska stała się drogą łączącą większe miejscowości, ale dołożą wszelkich starań w rozmowach z urzędnikami Powiatu Pruszkowskiego, aby droga była bezpieczna, żeby mieszkańcy, w tym dzieci, mogli swobodnie się po niej poruszać, zarówno pieszo, jak i na rowerach.
Odbyła się też rozmowa o granickim lesie. Temat ten wzbudza wiele emocji. Część mieszkańców uczestniczących w zebraniu dowiedziała się, że las po części jest własnością prywatną. Na zebraniu byli też właściciele działek leśnych i zwracali się z prośbą o poszanowanie własności prywatnej. Obecnie jest to las, z którego korzystają m. in:. mieszkańcy Granicy, Nowej Wsi i Komorowa i nie ma zagrożenia, że na tym terenie będą budowane domy.
Zobacz także
(niedziela, 15 grudnia, godz. 15.00)
(niedziela, 8 grudnia, godz. 11:00)
(niedziela, 8 grudnia, godz. 15:00).
(START: środa, 21 września, godz. 09.00).
(START: środa, 18 września, godz. 19.05).