Zwierzenia Majki 2 – widowisko upamiętniające 70 rocznicę Powstania Warszawskiego
124Odbyła się również promocja książki „Zwierzenia” w opracowaniu Lidii Kulczyńskiej-Pilich. Obchodom rocznicowym patronuje Krzysztof Grabka – wójt gminy Michałowice.Widowisko, które odbyło się w krużgankach kościoła w Komorowie, było II częścią obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zebranych gości powitała Lidia Kulczyńska – Pilich, prezes Stowarzyszenia „Komorowianie” i współautorka scenariusza widowiska.
Widowisko „Zwierzenia Majki 2” oparte było na pamiętnikach Mai Krssowskiej, młodej dziewczyny, komorowianki, która należała do harcerstwa. W czasie wojny prowadziła pamiętnik, w którym opisywała okupacyjną codzienność. Z zapisków tych wyłania się wrażliwa, pełna poczucia humoru młoda dziewczyna, w której rodzi się poczucie odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Majka Krssowska zginęła w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, miała 16 lat.
W rolę Majki wcieliła się Aleksandra Radwan, młoda aktorka filmowa i teatralna.
Towarzyszył jej Wojciech Irmiński, mieszkaniec Komorowa, który wcielił się w rolę ojca Majki, a także narratora. Towarzyszył im chór dziewczyn – płaczek, w tej roli wystąpiły: Maria Walter-Kochel, Małgorzata Skupińska i Dorota Zielińska.
Oprawę muzyczną widowiska stanowiła muzyka Władysława Łozińskiego.
Władysław Łoziński był również mieszkańcem Komorowa, mieszkał w sąsiedztwie domu Majki. Zginął w Powstaniu Warszawskim, miał 24 lata.
Kilka lat temu Lidii Kulczyńskiej-Pilich, podczas rozmów i przeglądania rodzinnych pamiątek Ewy Łozińskiej-Kowalskiej, udało się znaleźć kompletne utwory muzyczne napisane przez Władysława Łozińskiego.
Podczas widowiska „Zwierzenia Majki 2” Piotr Filek, młody pianista z Krakowa, zagrał Rondo Fantasta oraz sonatę Fis-Mol Nr - 3 Władysława Łozińskiego.
Inscenizacja zorganizowana została na zewnątrz kościoła, w jego krużgankach, i zgromadziła wielu mieszkańców Komorowa. Widowisko obejrzały także szkolne koleżanki Majki, między innymi Ewa Łozińska- Kowalska i Danuta Wochnik. Danuta Wochnik, po koncercie, powiedziała, że patriotyzm jej pokolenia był tak silny, ponieważ patriotyzmu uczył dom, szkoła i kościół. Wszyscy wtedy mówili jednym głosem – mówiła Danuta Wochnnik. Ona nie brała udziału w Powstaniu, ponieważ była kilka lat młodsza od Majki.
„Zwierzenia” pamiętnik Maj Krssowskiej w opracowaniu Lidii Kulczyńskiej –Pilich można było kupić przez całą niedzielę, po każdej mszy świętej. Obecnie książka dostępna jest m.in. w komorowskiej księgarni. Koszt 45 zł.
Zakończenie obchodów rocznicowych nastąpi 3 i 4 października 2014 r. Zapraszamy!