Konferencja „Inwestycja w przyszłość – Fundusze Europejskie na lata 2014–2020”
372Zorganizowana została na prośbę przedsiębiorców. W konferencji wzięli udział nie tylko przedsiębiorcy, biznesmeni, ale również inne osoby zainteresowane pozyskiwaniem funduszy unijnych, w tym przedstawiciele organizacji społecznych.
Uczestników konferencji przywitał wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka. Pozdrowienia od marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika przekazał Leszek Król – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Środki UE dla Polski na lata 2014–2020 wynoszą 76,9 mld euro. – Pieniędzy jest mało, a chętnych dużo – stwierdził dyrektor Leszek Król, autor prelekcji pt. „Fundusze europejskie na Mazowszu w perspektywie 2014–2020”. Mazowsze zostało uznane za region lepiej rozwinięty, więc tym razem otrzyma 60% środków co w poprzednim rozdaniu; czyli 2,8 mld euro.
Tym razem dofinansowanie na poszczególne cele nie wyniesie 100%, ale od 55 do 80% – wyjaśniła w trakcie prelekcji pt. „Dostępność środków europejskich dla przedsiębiorców w perspektywie 2014–2020” Agnieszka Clarey – dyrektor Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie.
Kończą się czasy naśladownictwa, okres bezpośrednich zakupów. Tania siła robocza w naszym kraju przestaje być atutem. Teraz trzeba wytwarzać produkty innowacyjne. Chcemy przejść z pozycji naśladowców do pozycji liderów. – tłumaczył dyr. L. Król. Taka filozofia obowiązuje w podziale środków unijnych. Jeśli nie macie pomysłu, idźcie do jednostki badawczej i poproście o pomysł, bo tam znajdują się patenty.
O stypendiach stażowych, funduszach na doposażenie stanowiska pracy, funduszach szkoleniowych dla osób 45+, dofinansowaniu pracowników 50+ itp. mówił Robert Radziwonka – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w prelekcji pt. „Nowa perspektywa finansowania działań aktywizacyjnych na lata 2014–2020 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza. Edukacja, Rozwój, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
Prelegenci odpowiadali na liczne pytania. Radzili. Na przykład można było usłyszeć: jeśli zechcecie skorzystać z usług firmy zajmującej się pozyskiwaniem funduszy unijnych, zadajcie pytanie, ilu beneficjentów ta firma doprowadziła do okresu trwałości, ilu beneficjentów nie musiało zwracać pieniędzy, ilu doprowadziła do końca rozliczenia.
Celem szkolenia było wprowadzenie do trudnego zagadnienia funduszy europejskich. W ciągu kilku godzin prelegenci przedstawili wiedzę ogólną, starali się zhierarchizować zagadnienia oraz zasygnalizowali wiele, wiele spraw. Konferencja przede wszystkim miała zachęcić do korzystania ze źródeł wiedzy o funduszach europejskich. Warto zajrzeć na stronę: www.funduszedlamazowsza.eu czy na portal Powiatowego Urzędu Pracy w Pruszkowie.– Jeśli państwo macie pomysł, przymierzacie się do napisania projektu czy napiszecie projekt, zapraszamy do nas, udzielimy pomocy – zapewnił Edward Połaski – prezes Zarządu Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie. Najbliżej w Warszawie znajduje się punkt konsultacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Urząd Marszałkowski organizuje bezpłatne szkolenia. Jeśli chodzi o przygotowywane przez państwa wnioski, możemy udzielić pomocy formalnej, ale nie wolno nam przeglądać państwa aplikacji – tłumaczył dyrektor Leszek Król.
Do swojego biura (pokój nr 126) w Urzędzie Gminy Michałowice zaprosił główny specjalista ds. funduszy zewnętrznych Daniel Kowalski: – Służę pomocą w szukaniu wsparcia ze środków UE – zapewnił. – Dziś otwieramy cykl szkoleń. Wielu z państwa ma ciekawe pomysły, a moją rolą jest pomoc w ich realizacji. W kolejnych szkoleniach chcemy szczegółowo omawiać pomysły, z którymi wyszliście. Poprowadzimy warsztaty, by pokazać od A do Z proces ubiegania się o środki unijne; począwszy od trudnej sztuki szukania informacji, wiedzy o funduszach unijnych.
Zobacz także
do mobilnego punktu informacyjnego na spotkanie "Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców"
(środa, 10 kwietnia, godz. 10:00 - 13:00).