Nowe przedszkole w Regułach już otwarte!
1932Przez 3 godziny Dnia Otwartego przedszkole odwiedziło ponad 700 osób. Tego dnia była możliwość zwiedzania nie tylko pięknie wykończonych i wyposażonych sal lekcyjnych i łazienek, ale także pozostałych pomieszczeń, m.in. sal terapii, pokoi administracyjno-biurowych i pomieszczeń technicznych. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się sale integracji sensorycznej i wielozmysłowego odczuwania i poznawania świata, ta ostatnia przeznaczona do zajęć relaksacyjnych i uspakajających dla dzieci, a także „zielony dach” i nowoczesna kotłownia wraz z imponującym osprzętem.
Budynek przedszkola, jego architektura i wyposażenie, zrobiły bardzo duże wrażenie zarówno na zwiedzających, jak i na wszystkich zaproszonych na uroczyste otwarcie, które odbyło się 9 grudnia. Wśród gości byli m.in. radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Piotr Kandyba, sekretarz Marszałka Województwa Mazowieckiego – Emil Sawicki, Starosta Pruszkowski – Krzysztof Rymuza, Burmistrz Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy – Jarosław Karcz, radni Gminy Michałowice z przewodniczącą Beatą Rycerską na czele, przedstawiciele firm: projektującej obiekt – MOC architekci i realizującej inwestycję – Grupy Ekoenergia, sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli z całego terenu gminy Michałowice, a także przedstawiciele powiatowych instytucji, służb mundurowych, urzędu gminy i CUW, szkół, Młodzieżowej Rady Gminy oraz rady rodziców przedszkola.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonały: Laura z grupy "Pszczółek" wraz z Małgorzatą Pachecką – wójt gminy, Renatą Bontron – dyrektor przedszkola, Beatą Rycerską - przewodniczącą rady gminy, Agnieszką Czekalską, wicedyrektor przedszkola, Jerzy Sierak - były zastępca wójt gminy oraz przedstawicielami władz samorządowych, projektanta i wykonawcy obiektu.
Otwarcie przedszkola uświetniły piękne występy dzieci z przedszkolnych grup: "Pszczółki", „Słoneczka”, „Misie”, „Zajączki” i „Biedronki”. Były to dla wszystkich naprawdę wzruszające chwile. Z okazji otwarcia nowego przedszkola wójt Małgorzata Pachecka przygotowała niespodziankę dla przedszkolaków. Każdemu wręczyła książeczkę zatytułowaną „Gmina Michałowice – Mój zielony dom” ilustrującą wszystkie miejscowości gminy, w tym także Reguły z jego nowym przedszkolem.
Po występach przyszedł czas na przemówienia. Wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka rozpoczęła: przedszkole wybudowaliśmy z myślą o dzieciach, które są w tym przedszkolu dziś i tych, które będą w przyszłości. Szczęście dziecka jest najważniejsze, dlatego zadbaliśmy o to, o co mogliśmy zadbać: o architekturę, o technologię, które są w tym przedszkolu i o dobry klimat.
Emil Sawicki, przedstawiciel marszałka województwa przeczytał list, w którym marszałek wyraził nadzieję, że nowoczesne, przyjazne i dobrze wyposażone przedszkole z powodzeniem służyć będzie lokalnej wspólnocie.
Wiceprezes firmy EkoEnergia - wykonawcy budynku, przekazał na ręce wójt i dyrektor przedszkola sadzonkę buku, który wpisuje się w ogólną ideę zielonego przedszkola.
Przewodnicząca rady rodziców, Emilia Macuda-Morawska wyraziła radość w imieniu rodziców, że przedszkole jest gotowe i nadzieję, że dzieci będą się dobrze czuć i bawić oraz będą miały miłe wspomnienia z czasu spędzonego w przedszkolu.
OD KONKURSU DO REALIZACJI
Historia inwestycji zaczęła się w marcu 2019 r., kiedy to wójt podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na organizację konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie terenu w Regułach. Wyniki dwuetapowego konkursu ostatecznie ogłoszono 24 września 2019 r. Laureatem, i co za tym idzie – autorem projektu budynku – została firma M.O.C. z Katowic. Rozpoczął się stosunkowo długi czas przygotowania dokumentacji, uzyskania pozwolenia na budowę i przygotowania przetargów, który zakończył się w maju 2021 r. podpisaniem umowy z wykonawcą – firmą Ekoenergia. W czerwcu 2021 r. pierwsze maszyny wjechały na plac budowy. Bryła budynku powstawała do końca 2021 r., a już w styczniu 2022 r. rozpoczęły się prace wykończeniowe, które trwały do października 2022 r.
O BUDYNKU
Obiekt został zaprojektowany z myślą o energoefektywności, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy ceny energii w zawrotnym tempie szybują w górę. Do technologii pozwalających zaoszczędzić energię można zaliczyć: konstrukcję dachu („zielony dach”), system ogrzewania i wentylacji, panele fotowoltaiczne, sterowanie sztucznym oświetleniem, oświetlenie typu LED, a także podziemny zbiornik wody deszczowej służący gromadzeniu deszczówki używanej do podlewania zieleni. Powierzchnia użytkowa przedszkola to ok. 2000 m2 . Na parterze wokół centralnego patio doświetlającego wnętrze usytuowany jest hol wejściowy oraz 9 sal dydaktycznych z zapleczem szatniowo-sanitarnym, z których dwie przystosowane są do pełnienia w przyszłości funkcji sali rekreacyjnej oraz sali do zajęć ruchowych. Na parterze znajduje się także kuchnia obsługująca wszystkie sale dydaktyczne oraz jadalnia dla dzieci starszych. Na piętrze są sale m.in. do terapii sensorycznej oraz doświadczania świata, pokoje biurowo-administracyjne oraz pomieszczenia techniczne. Duże przeszklenia budynku, otwierające przestrzeń na otaczającą zieleń i teren wokół budynku oraz estetyka wykończenia i kolorystyka sal zostały zaprojektowane z myślą o jak najlepszym samopoczuciu dzieci w miejscu, w którym spędzają kilka godzin dziennie.
Budynek z pewnością będzie służył wielu pokoleniom najmłodszych mieszkańców gminy.
Zobacz także
- nauczyciela wychowania przedszkolnego;
- nauczyciela wspomagającego.
(czwartek, 25 kwietnia, godz. 11.00).
( czwartek, 18 kwietnia, godz. 10.00).