Tydzień z gośćmi z Holandii
140Uczestnicy wzięli udział aż w siedmiu różnych warsztatach. Pierwszy z nich, „Kolory przyszłości”, był okazją do puszczenia wodzy fantazji i przedstawienia naszego świata słownie i graficznie za 10, 20, i 30 lat. Podczas projektu „T-shirt” uczniowie tworzyli własne projekty nadruków na koszulki za pomocą różnych technik graficznych. W ubraniach własnego projektu wystąpili na uroczystym spotkaniu w ZSO, na którym prezentowali efekty swojej intensywnej, całotygodniowej pracy. Dzień w Milanówku i warsztat „Graffiti” był wyjątkowy. Uczniowie i opiekunowie odwiedzili schronisko dla zwierząt, i pomalowali kilkudziesięciometrowe betonowe, szare ogrodzenie ośrodka. Na murze pojawiły się liczne drzewa, rośliny, wilki, lisy, zające, żubry, jelenie, zimorodki i wiele innych, nie zawsze znanych przyrodnikom stworzeń. Wszystkie w fantastycznych kolorach. Warsztaty muzyczne były prawdziwym wyzwaniem. Młodzi ludzie o różnych gustach i zdolnościach muzycznych stworzyli chór i z wielkim zaangażowaniem przygotowali piosenki z repertuaru Eltona Johna i króla popu Michaela Jacksona. Na warsztatach chemicznych działo się dużo i było zaskakująco. Wykonywano zabawne i kolorowe doświadczenia, które pozwalały identyfikować różne substancje chemiczne. Zastosowano proste i znane z życia codziennego sprzęty i odczynniki. „Zrób to sam” to konkurs na uszycie najciekawszego, najdziwniejszego, najbardziej fantastycznego i kolorowego pluszowego misia. Były śliczne. Kończące cały tydzień wymiany warsztaty taneczne to feeria kolorów rodem z Bollywood, niezapomniane dźwięki piosenki „Jai-Ho” z filmu „Slumdog Millionaire” i układ choreograficzny opanowany do perfekcji.
Trzy spośród tegorocznych warsztatów zostały przygotowane i przeprowadzone przez naszych niedawnych absolwentów: Julię Głowacką, Huberta Dębskiego i Stanisława Sokołowskiego - wspaniałych młodych ludzi, którzy jeszcze jako uczniowie liceum mieli okazję wziąć udział w wymianie międzynarodowej w ubiegłych latach, a teraz dzielili się z młodszymi koleżankami i kolegami swoimi doświadczeniami, umiejętnościami i entuzjazmem.
W programie mieliśmy też dzień rodzinny, lot balonem, wycieczkę do Warszawy (zwiedzanie Łazienek Królewskich, Muranowa i Starego Miasta), a także konkurs fotograficzny. Podczas ostatniego dnia pobytu gości z Holandii wszyscy uczestnicy zaprezentowali uczniom liceum i gimnazjum w Komorowie, nauczycielom i zaproszonym gościom efekty tegorocznego projektu wymiany. Współpraca komorowskiego liceum z partnerską szkołą z holenderskiego Zwolle trwa z powodzeniem już od 2006 dzięki wsparciu organizacyjnemu i finansowemu Wójta i Radnych Gminy Michałowice.
Organizatorzy wymiany - nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego w Komorowie: Danuta Irmińska, Ewa Engel, Agata Hołody, Halina Kość, Ewa Kaleta i Mateusz Belniak