03.07.2020 08:40
30-LECIE SAMORZĄDU - CZ.8 : WSPOMINAMY VII KADENCJĘ SAMORZĄDU GMINY MICHAŁOWICE (2014–2018)
173W VII kadencji samorządu w gminie Michałowice kontynuowany był rozwój m.in. infrastruktury społecznej. Wybudowano nowe świetlice i boiska, a także przebudowano budynek do potrzeb Dziennego Domu Seniora. Gmina przystąpiła do Lokalnej Grupy Działania Nadarzyn-Raszyn –Michałowice.
Wybory odbyły się 16 listopada 2014 r.
W wyborach samorządowych na wójta gminy Michałowice startowało 6 kandydatów. Wybory wygrał ostatecznie (II tura -30 listopada 2019 r.) Krzysztof Grabka, uzyskując poparcie w wysokości 52,17%.
WŁADZE GMINY VII KADENCJI
WÓJT GMINY
Krzysztof Grabka
RADA GMINY MICHAŁOWICE
- Biczyk Elżbieta - Nowa Wieś (przewodnicząca rady)
- Brzeska-Kalczuk Hanna - Komorów
- Hanc Eugeniusz – Michałowice
- Ilczyszyn Ewa – Komorów
- Kamińska Anna - Opacz–Kolonia
- Kamiński Piotr – Komorów
- Kordys Paweł - Nowa Wieś
- Kozłowski Edward - Sokołów
- Król-Popiel Adrianna – sołectwo Michałowice
- Majtyka Przemysław - Granica (wiceprzewodniczący rady)
- Paradowska Agnieszka - Granica
- Parzyńska Katarzyna – sołectwo Komorów
- Strzelecki Eugeniusz – Reguły
- Wyszomirska Anna – Michałowice
- Zacny Paweł - Michałowice (wiceprzewodniczący rady)
Komisje Rady: Rewizyjna, Budżetu i Finansów; Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej, Spraw Społecznych; Komisja ds. Inwentaryzacji Mienia Komunalnego (doraźna).
Rada Gminy w okresie kadencji obradowała 36 razy. Powzięto 470 uchwał.
Skarbnikiem gminy była Anna Jankowska, natomiast sekretarzem - Zofia Idzikiewicz.
Działania realizowane w latach 2014–2018
- Rozbudowano szkołę w Komorowie, natomiast w Michałowicach rozbudowano przedszkole o 3-oddziałowy budynek.
- Powstały nowe świetlice w Granicy, Pęcicach Małych, Nowej Wsi i Suchym Lesie oraz przebudowano w świetlice w Opaczy-Kolonii i Regułach.
- Rozpoczęto przebudowę zadaszonego boiska w Komorowie, które zimą pełni także funkcję lodowiska. Natomiast w Pęcicach Małych wybudowano boisko wielofunkcyjne. W Granicy wybudowano pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną, z trybunami. Zimą nad boiskiem w Michałowicach postawiono halę pneumatyczą.
- Wybudowano strefę rekreacji przy akwenie Smug w Nowej Wsi.
- Przebudowano przepusty na rzece Raszynce i rowie R-19 w Michałowicach-Wsi.
- W ramach I etapu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) finansowanych z funduszy europejskich wybudowano ponad 5,8 km tras rowerowych oraz powstał parking Parkuj i Jedź w Regułach, gdzie wybudowano autonomiczną wiatę solarną do ładowania samochodów elektrycznych i rowerów. Podpisano umowy na realizację dróg rowerowych i parkingu w ramach II etapu ZIT.
- Zmodernizowano stację uzdatnia wody w Komorowie – zmodernizowano ciąg technologiczny.
- Rozpoczęto ukwiecanie gminy - w miejscowościach gminy wykonano nasadzenia roślin kwitnących i ozdobnych.
- Przebudowano i dostosowano budynek w Komorowie do potrzeb Dziennego Domu Seniora
- Obchodzono uroczyście 90. lecie OSP Nowa Wieś oraz 70. lecie biblioteki w Komorowie (w 2016 r.)
- Rozbudowano i przebudowano remizę strażacką w Nowej Wsi.
- Rozpoczęto realizacje projektu unijnego „Kompleksowa oferta turystyczna w gminie Michałowice". W ramach projektu uruchomiono system samoobsługowych wypożyczalni Rower Gminny.
- Uruchomiono program Karta Mieszkańca Gminy Michałowice.
- Gmina przystąpiła do Lokalnej Grupy Działania Nadarzyn-Raszyn –Michałowice. Dzięki członkostwu w stowarzyszeniu nasza gmina, a także mieszkańcy planujący rozpocząć działalność gospodarczą oraz firmy z terenu naszej gminy mogą ubiegać się o otrzymanie dofinansowania unijnego.
- Realizowano program unijny „Klub Świetliki” – placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.
- Uruchomiono program wymiany pieców węglowych, w ramach którego mieszkańcy mogą ubiegać się o otrzymanie dotacji na zakup pieca gazowego, który zastąpi im obecnie użytkowany piec spalający paliwo stałe (węgiel, drewno, koks).
Sołtysi i przewodniczący osiedli VII kadencji
- Bośka Marian - sołtys Nowej Wsi
- Budzyniak Barbara - sołtys Opaczy Małej
- Chruściak Edward - sołtys Suchego Lasu
- Grabka Grażyna - sołtys Opaczy - Kolonii
- Jeżewski Michał - przewodniczący Zarządu Osiedla Komorów
- Kaźmierczak Mariusz - (do lutego 2016 r. – rezygnacja);
- Krajnik-Partyka Magdalena - sołtys Reguł
- Kostera Artur - sołtys sołectwa Komorów
- Krupa Zdzisław - sołtys Pęcic Małych
- Król-Popiel Adriana - sołtys sołectwa Michałowice
- Lewandowski Bartosz - sołtys Sokołowa
- Łąpieś Paweł - przewodniczący Zarządu Osiedla Granica
- Rycerska Beata - przewodniczący Zarządu Osiedla Michałowice (od kwietnia 2016 r.)
- Widlicki Waldemar - sołtys Pęcic
Podobne tematy: 30-lecie wyborów samorządowych, 30-lecie samorządu
Zobacz także
12.06.2023 11:10
70. rocznica pojawienia się po raz pierwszy na mapach Polski gminy Michałowice to idealny czas na przypomnienie historii naszej małej Ojczyzny. Poniżej przedstawiamy Państwu wystawę oraz rys historyczny, które powstały z okazji tegorocznego jubileuszu gminy oraz dwa filmy - jeden zmontowany z okazji 30. rocznicy wyborów parlamentarnych, drugi na 30-lecie samorządu. Zachęcamy Państwa do podróży w czasie po naszej gminie!
czytaj więcej
10.07.2020 09:45
W czasie trwającej obecnie kadencji m.in. powstała koncepcja urbanistyczno-planistyczna zagospodarowania terenu w Regułach oraz koncepcja przedszkola w Regułach, powołano Młodzieżową Radę Gminy Michałowice, ze środków unijnych rozbudowano drogę rowerową wzdłuż ul. Kuchy i al. Topolowej, przeprowadzono konkurs na koncepcję przedszkola w Michałowicach i Centrum Inicjatyw kulturalnych w Komorowie.
czytaj więcej
26.06.2020 12:25
W kadencji VI m.in. wybudowano nową siedzibę Urzędu Gminy Michałowice oraz rozpoczęto wieloletnią inwestycję przebudowy rowu U1 wraz z budową zbiornika retencyjnego w dolinie rzeki Raszynki. Nastąpił podział dotychczasowego osiedla Komorów (Komorów, Granica) na dwie jednostki pomocnicze: osiedle Komorów i osiedle Granica.
czytaj więcej
19.06.2020 12:30
20 czerwca 2009 roku po krótkiej gwałtownej chorobie zmarł wieloletni wójt gminy Michałowice, Roman Lawrence. Jego miejsce zajął Krzysztof Grabka. Przewodniczącym rady został Sławomir Walendowski. Podczas tej kadencji rozpoczęto realizację projektu "Promowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży w Gminie Michałowice poprzez budowę otwartych stref rekreacji ", a także powstała koncepcja budowy nowej siedziby urzędu gminy.
czytaj więcej
16.06.2020 14:35
Od jesieni 2002 r. organem wykonawczym w gminie został po raz pierwszy wójt, wybrany przez mieszkańców gminy w bezpośrednich wyborach. Podczas tej kadencji powstały pierwsze miejsca związane z rozwojem sportu i rekreacji w gminie. Rozpoczęto cykl koncertów Muzyczny Maj w Michałowicach. Powstała strona internetowa gminy.
czytaj więcej
08.06.2020 13:40
Do końca 1998 roku Gmina Michałowice należała do stołecznego województwa warszawskiego. Od 1 stycznia 1999 roku, po zmianach, weszła w skład powiatu pruszkowskiego i województwa mazowieckiego.
czytaj więcej
05.06.2020 09:00
W II kadencji samorządu gminy Michałowice stanowisko wójta gminy obejmował nadal Roman Lawrence, a przewodniczącym rady został Dariusz Korpetta. Realizowane były przede wszystkim inwestycje związane z budową sieci wodociągowych i kanalizacji sanitarnej oraz rozbudową placówek oświaty.
czytaj więcej
01.06.2020 08:45
Po wyborach samorządowych w 1990 roku gmina Michałowice przejęła na własność mienie należące poprzednio do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej, stając się gospodarzem swoich terenów. Rady gmin rozpoczęły swoją działalność bez żadnych wzorców.
czytaj więcej
27.05.2020 13:05
30 lat temu, 27 maja 1990 roku, odbyły się pierwsze, wolne i demokratyczne wybory samorządowe w III RP. To dzięki tym wyborom samorządy terytorialne wróciły na mapy Polski, po ponad 40 latach przerwy od ich likwidacji.
czytaj więcej
27.05.2020 10:50
Część 8 i ostania ciekawostek o wyborach samorządowych i czasach tuż po nich.
czytaj więcej