Dożynki gminy Michałowice A.D. 2015
959Na dziedzińcu, wchodzących do kościoła przywitał ks. proboszcz Marek Małkiewicz.
Kazanie wygłosił ks. prałat Leon Firlej: – Zgodnie z wielowiekową tradycją przyszliśmy podziękować Bogu za chleb upieczony w polskim piecu, prosić, by nam go nie zabrakło. Jakże długa była droga do chleba: pełna znoju, potu rolnika. Doceńmy jego pracę. (…) Dożynki są świętem wszystkich. Jesteśmy jedną polską rodziną.
Po mszy korowód z dożynkowymi kompozycjami wyruszył na teren przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki. Na czele jechała bryczka ze starościną i starostą dożynek oraz wójtem, Krzysztofem Grabką, przewodniczącą rady gminy, Elżbietą Biczyk, radnymi i sołtysami. Korowód zamykały zabytkowe traktory, którymi na gminne dożynki przyjechali mieszkańcy Suchego Lasu.
Przybywający na festyn tłum, witał ze sceny Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej śpiewem „Plon, niesiemy plon”.
Starostowie dożynek, Danuta Kamińska i Edward Chruściak wręczyli wójtowi, Krzysztofowi Grabce chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Wójt przywitał wszystkich zebranych i podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Na scenie chlebem podzielił się z radnymi, sołtysami i przewodniczącymi zarządów osiedli, którzy następnie częstowali uczestników dożynek specjalnie upieczonymi na ten dzień bułeczkami. W tym samym czasie zespół Politechniki Warszawskiej rozpoczął część artystyczną, w odświętnych ludowych – barwnych strojach tańczył i śpiewał.
Starościna dożynek, Danuta Kamińska mieszka w Opaczy-Kolonii. Od 36 lat prowadzi wraz z mężem 5 ha gospodarstwo (uprawa warzyw i ziemniaków). Obecnie jest członkiem Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej. Starosta dożynek, Edward Chruściak mieszka w Suchym Lesie. Wraz z żoną, od 30 lat prowadzi gospodarstwo rolne o profilu zbożowym (pow. 3.5 ha). Od tego roku jest jest sołtysem sołectwa Suchy Las.
Stopniowo na teren przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki przybywało coraz więcej osób. Dla dzieci oraz dorosłych czekało wiele atrakcji. Uśmiechnięte gospodynie szybko i z ogromną wprawą smarowały smalcem ze skwarkami kromki chleba oraz rozdawały kiszone ogórki. Przedstawiciele Michałowic-Wsi częstowali cistami oraz wodą z miętą i cytryną. Na stoisku królowała łódź „Sołtyska”, wykonana przez mieszkańców sołectwa. Obok, na stoisku osiedla Michałowice, można było orzeźwić się napojem z miętą. Oj, ten napój przydał się bardzo – był to bowiem jeden z najbardziej upalnych, gorących dni lata. Kolejne stanowisko: Opaczy-Kolonii – obsługiwała go największa liczba wolontariuszy. Panie, w większości (panowie też oczywiście pomagali) przygotowały nie tylko miętowy napój, ale również herbatę i kawę oraz upiekły dużo, dużo ciasta. Przybył tłum i zjadł, nawet dosyć szybko – ponieważ było bardzo smaczne.
Przez cały czas trwania festynu można było odwiedzać stanowiska historycznego rękodzieła artystycznego. Prządki cierpliwie tłumaczyły, używając eksponatów, jak wełnę, zamienia się w pasek, czy barwny, świąteczny stój ludowy. Chłopcy chętnie przychodzili popracować w kuźni, wykuwając podkowy czy z pomocą mincerza i jego sprzętu - przygotowywali monety. Obok historycznych stanowisk znajdowała się wystawa zwierząt hodowlanych, gdzie można było zobaczyć m.in. owieczki, króliki, koguty, kozy czy osła.
Pomiędzy wszelkiego rodzaju stoiskami przygotowano ogromny plac zabaw. Obok ogromnych dmuchańców i trampolin znajdował się różnorodny sprzęt sportowy, dzięki któremu można było wyszaleć się na tysiąc sposobów, przy okazji wzmacniając swoją tężyznę fizyczną. Pod długim namiotem odbywały się rozgrywki w gry planszowe. Dużym powodzeniem cieszyło się malowanie buziek, robienie tatuaży i własnoręczne zdobienie koszulek.
Po występie ludowego zespołu Politechniki Warszawskiej wójt Grabka podziękował mieszkańcom Pęcic- Zofii Jarzębowskiej, Krystynie Olszak, Bogumile Seń, Barbarze Więch, Sylwestrowi Jarzębowskiemu, Waldemarowi Widlickiemu i Markowi Wojdyńskiemu za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie i zaprezentowanie gminnego wieńca dożynkowego podczas tegorocznych powiatowych dożynek - zdobywcę I miejsca w konkursie na najpiękniejszy wieniec w kategorii "Tradycja pokoleń" i zdobywcę głównej nagrody publiczności. Następnie wójt wręczył nagrody zwycięzcom konkursu na najładniejszą kompozycję dożynkową (I miejsce – sołectwo Suchy Las, II miejsce – sołectwo Pęcice, III miejsce – sołectwo Nowa Wieś) oraz kapelusz dożynkowy damski (I miejsce – Katarzyna Wieciech z Suchego Lasu, II miejsce – Aleksandra Świątek z Granicy, III miejsce – Anna Janczak z Pęcic Małych) i męski (I miejsce – Rafał Kupnowicki z Pęcic Małych, II miejsce – Szymon Kamiński z Opaczy-Kolonii, III miejsce – Daniel Cendrowski z Michałowic).
Występy mieszkańców rozpoczęły zespoły wokalne z Opaczy-Kolonii: „Czerwone Koraliki” i „Czerwone Korale”, pod kierunkiem Renaty Włodarek. Następnie specjalnie przygotowaną na tegoroczne dożynki piosenkę, pod kierunkiem Piotra Gwiazdeckiego, wykonał chór seniorów „Michałowiczanka”.
Ochotnicza Straż Pożarna z Nowej Wsi, w ogromnym kotle, przywiozła pyszną grochówkę, którą częstowała mieszkańców. Straż z dumą zaprezentowała także najnowszy nabytek OSP – wspaniały wóz bojowy o długości 11 m długości i wadze do 32 ton (pełne zbiorniki), którego zakup został współfinansowany przez Gminę Michałowice.
Zabawa przed sceną na dobre – najpierw dzieci – zaczęła się podczas występu kwartetu „Rampa” Czworo aktorów tańcząco i śpiewająco wykonało spektakl pt. „Pamparampa”, składający się z dziecięcego repertuaru (np. piosenek „Pociąg” czy „Cztery słonie”.
Z angielska nazwany The Ukraina Folk zespół zaśpiewał i zatańczył utwory po polsku i ukraińsku. (Powstał we Lwowie, ale teraz jego członkowie mieszkają na Warmii i Mazurach). The Ukraina Folk rozbawiła publiczność do czerwoności. Jednak kropkę nad i postawiła „Melodia Band”, grupa znana z programu „Jaka to melodia” Brunetka i blondynka na przemian grały na saksofonach i śpiewały, i tańczyły, a cały czteroosobowy zespół (akompaniament) wsparła para znakomitych tancerzy (utytułowanych wieloma nagrodami na międzynarodowych turniejach tańca) nie tylko popisywała się swoimi umiejętnościami, ale tancerze udzielali również lekcji tańca licznie zgromadzonej publiczności.
Koncert zakończył się po godz. 22:00, bisami.
Dożynki zostały zorganizowane przy współudziale partnerów projektu pn. "Kompleksowa oferta turystyczna w Gminie Michałowice"
, a są nimi:
- Zespół Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie
- Zespół Szkół w Michałowicach
- Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi
- Niepubliczne Przedszkole Gumisiowy Raj
- Stowarzyszenie K40
- Zespół Pałacowo Parkowy w Pęcicach
- DAWIS Sp. z o.o.
- IE Sp. z o.o.
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013