III Rodzinne Podchody Michałowic Wsi i Michałowic
463Kilka minut po godz. 10:00 z boiska wyruszyła, zaopatrzona w mapę, pierwsza drużyna „Ambroziaczki” – rodzina Ambroziaków: rodzice Ela i Marek oraz dzieci Jola – 14 lat, Kasia – 12 lat i Piotr – 8. Towarzyszyliśmy im przez całą 3-kilometrową trasę – Michałowice i Michałowice Wieś. Numery stanowisk z zadaniami oznaczamy tak, jak szła ta drużyna.
1. stanowisko, pt. „Pamięć”, naprzeciw przedszkola. W ciągu 1 min trzeba zapamiętać, jak najwięcej z trzydziestu ułożonych na ławeczce przedmiotów, po ściągnięciu z nich koca, (szydełko, taśma magnetofonowa…), a następnie zapisać ich nazwy na kartce – w ciągu dwóch minut. „Ambroziaczki” zapisali 24. Po wykonaniu zadania zaczynają gromadzić wiedzę do quizu o gminie Michałowice – czytają informację, jaka znajduje się na tym stanowisku; na każdym stanowisku znajduje się jedna informacja o gminie – do zapamiętania.
2. stanowisko pt. „Rurociąg”, na łączce przy skrzyżowaniu ul. Raszyńskiej z ul. ks. Popiełuszki. Dwudziestoparometrową trasę rodzina musi pokonać z piłeczką przemieszczającą się w rurociągu, tworzonym przez drużynę z plastikowych rurek, w jak najkrótszym czasie. Piłeczka nie może upaść na ziemię. Zadanie zostaje wykonane szybko i sprawnie.
Dalej marsz dosyć długą ul. Rynkową do ul. Kolejowej. Tu – 3. stanowisko – trzeba ułożyć na czas puzzle – wyszedł budynek urzędu gminy.
Idziemy ul. Kolejową w stronę alei Topolowej na 4. stanowisko pt. „Dentysta”. Drużyna otrzymuje młotek. Na szczęście ta dyscyplina sportowa nie ma nic wspólnego z zębami. Cała rodzina ma wbić gwóźdź: zawodnicy wykonują kolejno po jednym uderzeniu – po ośmiu uderzeniach gwóźdź został wbity.
Maszerujemy do skrzyżowania alei Topolowej z ul. Szkolną na 5. stanowisko. „Ambroziaczki” kolejno strzelają z łuku do tarczy. Najcelniej strzela, najwięcej punktów zdobywa mama.
Ulicą Szkolną szybko maszerujemy do otwartej strefy rekreacji – do 6. stanowiska. Tu na „Ambroziaczków” czeka „Gąsienica” – z plastikowych skrzynek na piwo. 5-osobowa rodzina otrzymuje 6 skrzynek. Na czas mają pokonać ok. 30-metrowy odcinek, idąc po skrzynkach: dostawiając skrzynkę na przód „gąsienicy”.
W innym miejscu strefy rekreacji – na 7. stanowisku – „Ambroziaczki” zakładają narty: jedną parę nart dla reprezentacji rodziny: dla trzech zawodników: trzeba przemaszerować ponad 20 m. Zsynchronizowanie ruchów okazuje się dosyć trudne.
Powrót na boiska zespołu szkół – stanowisko 8. Dystans 60 metrów trzeba pokonać na minirowerku. Nie ma problemu, nawet największy zawodnik – tato potrafi jechać na tak małym pojeździe.
9. stanowisko. Reprezentantka drużyny – mama, w ciągu dwóch minut ma wrzucić do kosza jak najwięcej piłek. Piłki podają dzieci.
Wreszcie META. Rodzina pisemnie odpowiada na pytania quizu o naszej gminie; np. że Michałowice leżą na wysokości 102 metrów nad poziomem morza, w gminie Michałowice zameldowanych jest 16 325 osób czy o herbie gminy – razem na 9 pytań, a wiec tyle, ile stanowisk.
Kiedy kolejne drużyny – rodziny wykonywały zadania przemieszczając się od stanowiska do stanowiska, na boiskach zespołu szkół zabawa trwała w najlepsze. Na przykład z chustą animacyjną – „mam chusteczkę haftowaną” tylko 100 razy większą. Zajęcia prowadziły pani Joanna oraz Żaneta i Robert – Robimy burzę – pada komenda i chusta gwałtownie łopocze, a za chwilę, osoby, które trzymają chustę, dorośli i dzieci, gwałtownie unoszą chustę do góry – wyrzucając w ten sposób kolorowe piłeczki. Uspokaja się, ale jest niebezpiecznie: rekin poluje.
Ogromna, kolorowa chusta została odłożona na jakiś czas. Panie Joanna i Zuzanna wymyślają następną zabawę. Dzieci kolejno skaczą na skakance, którą kręcą dorośli. Wokół skakanki gromadzi się coraz więcej osób, rozlega się coraz głośniej śmiech.
Dzieci puszczają ogromne mydlane bańki; przechodzą przez tunel (wykonany z plastikowej folii), ustawiają się w długiej kolejce po watę cukrową. Spragnieni i głodni krzepią się przy grillu. Obok rozpoczął się konkurs wypieków cukierniczych – dla całej gminy Michałowice. Swoimi wyrobami poczęstowały panie z Michałowic i Michałowic Wsi. W wydaniu werdyktu pomaga coraz więcej osób spoza jury: wiadomo, ciasta smakują.
Na końcu boiska do piłki nożnej trwa budowa arki – tzn. kilkanaście rodzin z Michałowic Wsi buduje kajak grenlandzki. Budowa zakończy się następnego dnia. Z łodzi będzie mogła skorzystać każda rodzina z Michałowic Wsi. O łodzi piszemy w innym artykule.
W budynku zespołu szkół Bożena Michalska i Beata Rycerska – pasjonatki gier planszowych – prowadzą turniej tychże. Udostępniły ponad 20 swoich gier, w tym unikatowe. Tłumaczą, jak należy grać, opowiadają fascynujące historie o grach, np. związane z II wojną światową, okupacją, powstaniem warszawskim.
W namiocie, w którym znajduje się mniejsze boisko, a zimą lodowisko, trwa tzw. wyprzedaż garażowa. Panie sprzedają przede wszystkim „ciuszki” oraz ozdobną ceramikę.
Pod koniec pikniku wystąpił zespół „Zdesperowani”, wykonując przede wszystkim międzynarodowe standardy.
Rodzinny piknik podsumowała Adriana Król-Popiel – sołtys sołectwa Michałowice oraz radna. Wręczyła puchary zwyciężczyniom konkursu wypieków:
I miejsce – Agata Borychowska za „Sąsiedzki sernik”
II – Beata Czapska za „Czekoladową fantazję”
III – Katarzyna Piłat za „Fantazyjne ciasto truskawkowe”
Miejsca te z apetytem przyznało jury (podobno na diecie) w składzie: Adriana Król-Popiel –przewodnicząca jury, Beata Rycerska i Antoni Nassalski – członkowie Zarządu Osiedla Michałowice oraz Mariusz Kaźmierczak – przewodniczący Zarządu Osiedla Michałowice.
Adriana Król-Popiel wręczyła nagrody wszystkim drużynom – rodzinom, które wzięły udział w podchodach.
Zwyciężyła drużyna „Jeans” – 160 punktów. II miejsce zajęły „Rybki” – 151 pkt, trzecie – „Dzikie Dziki” – 148 pkt; ponadto w podchodach wzięły udział drużyny: „Ambroziaczki” (im towarzyszyliśmy, zajęli miejsce w drugiej dziesiątce), „Super Piątka”, „Czapery”, „Pędzące Jeże”, „Laluny”, „Mistrzowie”, „7 Panter”, „Spryciarze Autoboty”, „Zgodniaki”, „Godule i Spółka”, „Syczki Team”, „Twaróg Półtłusty”, „Kral”, „Dream Team”, „Śmietankowe Nitro”, „Portosy”, „Windows v. Amsterdam”, „Chcę watę cukrową”, „Pozytywnie Nakręceni”, „Nowocieniowie” – razem 23 drużyny. Czyli w 3. podchodach wzięło udział najwięcej drużyn – rodzin.
III Rodzinne Podchody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, w ramach gminnej dotacji dla organizacji pozarządowych.
Współorganizatorami sobotniego pikniku był sołtys sołectwa Michałowice oraz Zarząd Osiedla Michałowice.
Zobacz także
Obowiązują zapisy!
(sobota, 16 listopada, godz. 20.00).
(niedziela, 20 października, godz. 12.00).