Podpisanie umowy na budowę energoefektywnego przedszkola w Michałowicach
230Na spotkaniu obecni byli m.in.: wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka, skarbnik gminy, Anna Jankowska, kierownicy referatów: Zamówień Publicznych, Inwestycji i Remontów oraz Rozwoju Gminy, Prezes Zarządu firmy JL. Sp. z o.o., Jarosław Lewiarz, dyrektor CUW, Ewa Wierzgała, dyrektor przedszkola w Michałowicach z siedzibą w Regułach, Renata Bontron, przedstawiciel rady rodziców, a także przedstawiciele lokalnej prasy.
Oprócz podpisania umowy, na spotkaniu przedstawiony i omówiony został projekt przedszkola – kolejnej energoefektywnej inwestycji dedykowanej najmłodszym mieszkańcom gminy.
O przedszkolu
Historia:
Pierwsze prace nad projektem rozpoczęły się w 2020 r. W 2021 r. zawarto umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę nowego energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Umowa została zawarta na podstawie przeprowadzonego rok wcześniej, we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, konkursu na koncepcję tego obiektu. Wpłynęło 56 prac. Ostatecznie projekt budowlany i wykonawczy przedszkola w Michałowicach został opracowany na podstawie koncepcji pracowni architektonicznej 2pm Piotr Musiałowski.
O projekcie
Projekt przedszkola zakłada budowę budynku dwukondygnacyjnego. Na parterze usytuowane będą sale zajęć dla dzieci oraz pomieszczenia o funkcji gastronomicznej, gdzie przygotowywane będą posiłki. Na piętrze, skrzydło południowo-zachodnie poświęcone będzie funkcjom rekreacyjno-sportowym, natomiast skrzydło północno-wschodnie – administracji przedszkola. Pomieszczenia techniczne zaplanowane są w części podziemnej. Kondygnacje będzie łączyć klatka schodowa z windą. Wszystkie pomieszczenia dostępne są dla osób z niepełnosprawnością, a na parterze zaprojektowano dedykowane im łazienki. W przedszkolu zaplanowano także sale sensoryczną oraz pokój doświadczania świata, które znajdują się na piętrze.
Parametry techniczne :
- powierzchnia użytkowa przedszkola wynosi:1649,06 m2;
- zaplanowano 7 sal dydaktycznych . Każda z nich posiada indywidualny dostęp do zaplecza sanitarnego i magazynku. Przykładowa ich wielkość : sala 66 m2; magazynek - 3,57 m2, WC 6,54 m 2;
- powierzchnia sali rekreacyjnej – 104,99 m2;
- powierzchnia sala gimnastycznej – 62,04 m2.
Znajdzie się w nim miejsce dla 7 oddziałów przedszkolnych, liczących po 25 dzieci. W sumie będzie uczyło się w nim 175 małych Michałowiczan.
Kilka spośród energoefektywnych założeń:
- sale dydaktyczne z dużymi przeszkleniami od strony południowej pozwalające na realne zyski cieplne do wnętrz w miesiącach zimnych;
- rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne chroniące przed przegrzewaniem w miesiącach ciepłych;
- od północy mała liczba przeszkleń i korytarz buforowy;
- żwirowy dach i taras z zielenią ekstensywną jako bufor termiczny oraz element retencji wody opadowej;
- panele fotowoltaiczne na dachu jako element wspomagający zasilanie elektryczne;
- proekologiczne systemy ogrzewania i wentylacji (nowoczesne energoefektywne powietrzne pompy ciepła o wysokim współczynniku sezonowej wydajności cieplnej jako podstawowe źródło ogrzewania);
- zbiornik retencjonujący wodę opadową z wykorzystaniem zmagazynowanej wody do podlewania zieleni.
Na terenie przedszkola powstanie nowy plac zabaw, ogródki warzywne i altany. Planowane jest także wykonanie nasadzeń nowych drzew i krzewów. Zagospodarowany zostanie teren wokół górki saneczkowej tak, by pozostał on dostępny dla Mieszkańców.
Jednocześnie część budynków przedszkola, niepodlegających rozbiórce, przejdzie metamorfozę i powstanie w nich świetlica dostępna dla mieszkańców, o powierzchni użytkowej blisko 373 m2. W świetlicy zaplanowano dwie sale - dużą o powierzchni ok. 161 m2 i mniejszą o powierzchni ok. 69 m2, a także: magazynek, szatnię, toalety, pomieszczenia: biurowe, gospodarcze, socjalne i porządkowe.
Planowany termin oddania nowego energooszczędnego przedszkola do użytkowania wraz z placem zabaw i ogrodem oraz świetlicy to sierpień 2024 r.
Obydwie inwestycje będzie realizować firma JL Sp. z o.o. z Łomży. W postępowaniu przetargowym wybrano najkorzystniejszą ofertę, która wynosi 23 960 802,25 zł.