Powstanie Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie
1429Podpisanie umowy
Dzisiaj podpisaliśmy umowę na budowę Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie.
Czekaliśmy na ten dzień 2 dekady.
Budynek będzie miał 852 m2 i składa się z 5 brył, o różnych funkcjach, połączonych niższym holem otwartym w każdą stronę. Zrealizujemy projekt biura architektonicznego PLAN wyłoniony w konkursie architektonicznym (II nagroda).
Lecz nie o budynek tu chodzi. Chodzi o mieszkańców, o kulturę, dobrze spędzony czas, wspólnotę i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Ten budynek, ta inicjatywa będzie sercem lokalnej społeczności.
Kiedy pierwszy raz zobaczyłam projekt „domu kultury” w Komorowie miał postać rysunku na papierowej serwetce. Narysował go prof. Andrzej Tyszka, a przyniosła Lidia Kulczyńska-Pilich. Był bardzo ambitny. Współczesny projekt też jest ambitny, łączy w inny sposób. „To mały, ale wymagający budynek” powiedział mi prezes firmy MPJ Spółka z o.o. - p. Marcin Sawicki, z którym podpisywałam dzisiaj umowę.
Podpisywałam ją w imieniu Mieszkańców Gminy Michałowice, wśród których szczególnie chciałabym wymienić kilkanaście osób, które od 2002 roku zabiegały o jego powstanie: Lidia Kulczyńska-Pilich, Agnieszka Kaczorowska, Małgorzata Brykalska, Dorota Bagińska i Wojciech Bagiński, Aurelia Zalewska, Hanna Barlak, Michał Jeżewski, Maciej Polarczyk, Joanna Kowalczyk, Marek Biskot i wiele innych osób, z których każdej z osobna i wszystkim łącznie bardzo dziękuję za wytrwałość i inspirację. A radnym gminy za mądre głosowanie.
Na zakończenie jeszcze jedne podziękowania - dla Zarządu Sejmiku Województwa Mazowieckiego z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele oraz dla radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego, że dostrzegli, iż jest to obiekt, który warto dofinansować ze środków woj. mazowieckiego z instrumentu inwestycji ważnych dla rozwoju województwa mazowieckiego. Otrzymaliśmy 2 miliony złotych i z przyjemnością je wykorzystamy w tej inwestycji.
Wójt Gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka
Podczas spotkania prezes firmy MPJ Sp. z o.o., Marcin Sawicki pogratulował wszystkim pomysłu i wyraził nadzieję na współpracę przy budowaniu CIK: (...) Gratuluję wszystkim pomysłu, a projektantom znakomitej roboty. Wiemy, że budowanie to praca zespołowa, więc liczę na dużą współpracę zarówno z Państwem, jak i z projektantem, tak żebyśmy dobrnęli za mniej więcej półtora roku do końca i cieszyli się z otwarcia obiektu".
Agnieszka Kuźmińska, członek zarządu powiatu pruszkowskiego, odczytała list od marszałka Adama Struzika:
Szanowna Pani Wójt,
(...) z radością i satysfakcją obserwuję, że Państwa Mała Ojczyzna prężnie się rozwija. Coraz lepiej wykorzystuje swój potencjał i pozyskuje środki z różnych źródeł na realizację kolejnych pożytecznych inwestycji, które wychodzą na przeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnej społeczności, a także sprawiają, że Mazowsze staje się coraz piękniejsze.
Dzisiejsze spotkanie jest znakomitym dowodem na to, że tutejsze władze skutecznie działają na rzecz stałego podnoszenia standardów życia miejscowej wspólnoty. Centrum Inicjatyw Kulturalnych, które ma powstać w Komorowie to bardzo ważne i potrzebne przedsięwzięcie. Będzie miejscem oferującym szeroką gamę wydarzeń artystycznych, wystaw, czy warsztatów. Dzięki czemu okoliczni mieszkańcy zyskają miejsce do spotkań, rozwijania swoich zainteresowań, pasji oraz obcowania z kulturą. Obiekt będzie z pewnością będzie miał ogromny wpływ na wzrost atrakcyjności Państwa gminy, umacnianie jej pozytywnego wizerunku oraz budowanie lokalnej tożsamości (...).
Wyrazy uznania, podziękowania oraz ogromną radość przekazał również Przewodniczący Zarządu Osiedla Komorów, Michał Jeżewski: "(...) Mnóstwo ludzi się w to zaangażowało (...). Bardzo chciałbym wszystkim podziękować (...).Dla naszej społeczności to nie jest tylko budynek, to jest miejsce, w którym będzie ogromna integracja. Nie tylko dla ludzi z Komorowa, ale to będzie gminny dom kultury, w którym będą się odbywać różne wydarzenia dla wszystkich mieszkańców gminy. Trudności było kolosalnie dużo (...). Mam nadzieję, że już nic się nie wydarzy (...)".
O budynku
Podstawowym założeniem nowopowstającego obiektu w Komorowie jest stworzenie miejsca dla mieszkańców gminy, które będzie zachęcało do wzajemnych spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych. Będzie dawało możliwości aktywnego spędzenia czasu, a także będzie pobudzało relacje sąsiedzkie. Inwestycja zostanie zrealizowana na podstawie projektu, który zajął II miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną autorstwa Natalii Wilczak, Małgorzaty Wiśniewskiej i Marka Kucińskiego. Budynek, wraz z przyległym parkiem, poprzez swoją skalę, formę i użyte materiały wpisze się w kameralny charakter zabudowy Komorowa.
Podstawowym elementem wykończeniowym elewacji budynku będzie naturalne drewno. Będzie to budynek jednokondygnacyjny, parterowy w całości dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, będą w nim zastosowane także rozwiązania ułatwiające poruszanie się osobom niedowidzącym.
Bryła budynku w projekcie została rozbita na mniejsze, niezależne części, każda z tych części stanowić będzie wizualnie i funkcjonalnie osobny budynek. Elementem łączącym poszczególne budynki i pomieszczenia będzie hol. Wysokość budynku, w części gdzie przewidziany jest hol, będzie obniżona w stosunku do pozostałych obiektów, co będzie podkreślało ich autonomiczność. Ponadto zróżnicowanie wysokości pomiędzy budynkami pozwolą na wprowadzenie naturalnego światła do wnętrz poszczególnych pomieszczeń. Rozbicie bryły budynku na mniejsze części da możliwość zachowania wszystkich istniejących drzew na działce.
Do budynku prowadzić będą cztery osobne wejścia, wejście główne usytuowane będzie od ulicy Kolejowej. W CIK zaplanowano sale na zajęcia ruchowe, warsztaty i spotkania, wraz z pomieszczeniami magazynowymi, salą projekcyjną, widowiskową, kawiarnię, a także hol z szatniami, pomieszczenia biurowe, techniczne, socjalne oraz toaletę publiczną dostępną z zewnątrz. Bezpośrednio przy budynku zlokalizowane będą miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz plac zabaw dla dzieci.
W toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyłoniono wykonawcę Centrum Inicjatyw Kulturalnych. Inwestycja będzie realizowana przez firmę MPJ sp. z o.o. z Warszawy, wartość przetargu realizowanej inwestycji opiewa na kwotę 13 348 179,17 zł. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2024 roku.
Załączniki
Zobacz także
(sobota, 7 września, godz. 19:00).
(sobota, 9 marca, godz. 12.00).