07.08.2012 16:16
Uroczystości 68. rocznicy boju pod Pęcicami
46. Rajd „Po kamienistej drodze”
41
Odbyły się po raz kolejny*, w tym – 2012 roku – 5 sierpnia.
WZRUSZAJĄCY, AMBITNY KONCERTPo godzinie 10:00, w zabytkowym kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Pęcicach rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu warszawskiego chóru „Allegrezza del Canto” (co znaczy radość śpiewania), pod batutą Szymona Wyrzykowskiego – w jego aranżacji, ale również inscenizacji. Było to ambitne i oryginalne widowisko muzyczne, zbudowane przeważnie z najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych, w interpretacji Wyrzykowskiego, z jego słowem wprowadzającym do każdego utworu, z elementami interakcji: dyrygent zachęcał nie tylko do wspólnego śpiewania, ale wręcz do współtworzenia widowiska – do podawania przez publiczność nieznanych chórowi zwrotek podczas wykonania popularnego utworu „Przybyli ułani pod okienko”, do którego wciąż, wręcz od stuleci, układane są nowe fragmenty. Występ został też urozmaicony anonimowym utworem z czasów III powstania śląskiego, zapisanym na ścianie więziennej celi, pt. „Kajze mi się podzioł mój synocek miły” – zaśpiewanym „kwadrofonicznie”: by wykonać tę pieśń, chór rozdzielił się na cztery części, stając w czterech częściach kościoła.
Koncert rozpoczął się od wykonania „Roty” – tę pieśń hymniczną publiczność wysłuchała na stojąco. Następnie kolejno zostały zaśpiewane: „Dziewczyno moja”, „Ostatni mazur”, „O mój rozmarynie”, wspomniana wyżej pieśń ze Śląska, „Marsz Mokotowa”, „Pałacyk Michla” i na zakończenie „Pierwsza brygada” – pieśń ta również wysłuchana została na stojąco.
Ku satysfakcji publiczności był to nie tylko wzruszający, patriotyczny koncert, ale również ważne wydarzenie artystyczne.
MSZA ŚW.
Po koncercie została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny, koncelebrowana przez ks. Janusza Bąka – komandora Marynarki Wojennej z ks. proboszczem Grzegorzem Jasińskim. Ksiądz komandor powiedział m.in. w kazaniu: – Polegli mają prawo żądać od nas pamięci. (…) U podstaw każdego patriotycznego czynu leży dewiza: „Bóg, honor, Ojczyzna”. (…) Pamięć o powstaniu warszawskim ukazuje nam cenne wartości.
UROCZYSTOŚCI W MAUZOLEUM
Licznie przybyłych na cmentarz-mauzoleum w Pęcicach przywitał wójt gminy Krzysztof Grabka: – Spotykamy się tutaj już po raz 46. Z roku na rok w uroczystościach bierze udział nas coraz więcej. Mauzoleum powstało w bardzo trudnych czasach. Wspominamy dziś tych, którzy ojczyznę wywalczyli. Oni oddali życie. Jesteśmy zobligowani wspominać tę ofiarę – budować narodową pamięć i wyciągać wnioski, mądre wnioski na przyszłość.
W uroczystościach w mauzoleum w Pęcicach wzięła udział szczególna osoba: wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim – Karolina Kaczorowska.
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentował jego kierownik – minister dr Jan Stanisław Ciechanowski.
– Tu, w Pęcicach poległo blisko stu powstańców. 43 nie miało ukończonych dwudziestu lat – powiedziała Halina Jędrzejewska – powstaniec warszawski, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. – Zwracam się do młodzieży: byście uczyli się, pracowali, żyli pełnią życia i nigdy, przenigdy nie doświadczyli wojny. (…) W imieniu powstańców dziękuję lokalnym władzom, a szczególnie władzom gminy Michałowice, że dbają o pamięć tamtych lat. Dziękuję wszystkim, którzy chcą pamiętać tamte czasy.
Organizatorom uroczystości podziękowała nie tylko Halina Jędrzejewska. Osoby, które od lat angażują się w przygotowywanie pęcickich obchodów, zostały odznaczone: wójt gminy Krzysztof Grabka – Medalem „Pro Patria” oraz Odznaką Honorową Pamięci Krystyny Krahelskiej – Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, ks. Grzegorz Jasiński, proboszcz kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła w Pęcicach – Medalem „Pro Patria” oraz Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Włodzimierz Majdewicz – wiceprezes Zarządu Stołecznego PTTK, od 40. lat społeczny projektant plakietek, znaczków i medali rajdów pęcickich „Po kamienistej drodze” – został uhonorowany Medalem „Pro Patria”.
Uroczystość prowadził płk Lech Pietrzak. Został wygłoszony apel poległych. Orkiestra wojskowa wykonywała melodie patriotycznych pieśni polskich. Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych oddała salwę honorową.
Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe, m.in.: Związku Powstańców Warszawskich, Oddziału Stołecznego PTTK, Stowarzyszenia Lotników Polskich, Zespołu Szkół nr 26 w Warszawie im. Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.
Na niedzielnych uroczystościach, wśród kombatantów, powstańców warszawskich był uczestnik boju pod Pęcicami – Czesław Łukasik. (Wzięty do niewoli przez Niemców; ocalał, ponieważ schował się w piecu do pieczenia chleba).
Wieńce i wiązanki na grobie złożyły liczne delegacje, przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP, Rady m.st. Warszawy, prezydenta m.st. Warszawy; prezydentowa Karolina Kaczorowska z córką Jagodą Kaczorowską i Janem Tarczyńskim – doradcą prezydenta Kaczorowskiego; minister Jan Stanisław Ciechanowski, starosta powiatu pruszkowskiego Elżbieta Smolińska, prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Warszawy z wiceprezes Marzeną Marią Grochowską, zastępca burmistrza Piastowa Krzysztof Smolaga, zastępca burmistrza Brwinowa Sławomir Walendowski, jako gospodarze wójt Krzysztof Grabka oraz przewodniczący Rady Gminy Paweł Rajski, a także wiele innych delegacji. Tradycyjnie, na samym końcu wiązankę złożyła delegacja sołtysów gminy Michałowice reprezentowana przez Eugeniusza Strzeleckiego – sołtysa Reguł i Edwarda Kozłowskiego – sołtysa Sokołowa.
Uroczystości zakończyły się tradycyjnie patriotyczną grochówką, uwarzoną przez Ochotniczą Straż Pożarną w Nowej Wsi.
___________________________________________________
Widok pocztów sztandarowych rozbudza ducha patriotyzmu. Warto utrwalić takie chwile w obiektywie. Poniżej kilka zdjęć pocztów, które wzięły udział w rocznicowych uroczystościach w Pęcicach.
Po uroczystościach
* O wydarzeniu z 2 sierpnia 1944 r. można przeczytać w Wikipedii, hasła: „Pęcice”, „Bój pod Pęcicami”. Oto informacja przygotowana na podstawie tych haseł:
Po wybuchu powstania warszawskiego, pomiędzy 1 a 2 sierpnia 1944, wycofująca się z warszawskiej dzielnicy Ochota grupa 700 powstańców pod dowództwem komendanta obwodu, ppłk. Mieczysława Sokołowskiego ps. „Grzymała”, przemieszczając się wzdłuż linii kolejki EKD, próbowała przedostać się do lasów sękocińskich poprzez Reguły i Pęcice, gdzie natknęła się na Niemców. W wyniku spotkania doszło do potyczki, w efekcie której większość 700-osobowego zespołu przebiła się w rejon Sękocina, a 67 powstańców zostało pochwyconych, po czym w większości zamordowanych. Zwłoki ofiar ekshumowano w 1946 r. i w większości zidentyfikowano. Na miejscu zbrodni wybudowane zostało mauzoleum – spoczywa w nim 91 poległych i pomordowanych.
Od 1967 roku Oddział Stołeczny PTTK im. A. Janowskiego i Klub PTTK Varsovia organizują Rajd Turystyczno-Krajoznawczy „Po kamienistej drodze” poświęcony pamięci uczestników boju, w trakcie którego m.in. odbywa się apel poległych oraz składanie wieńców pod mauzoleum. Od 2004 roku organizowany jest także, w innym terminie, rajd młodzieży szkolnej.