Wigilia w Opaczy-Kolonii
26W imieniu sołtys Grażyny Grabki zebranych przywitał Krzysztof Grabka – wójt gminy Michałowice. Spotkanie wigilijne rozpoczął modlitwą ks. prałat Leon Firlej.
– Niech święta staną się chwilą wytchnienia w niełatwych czasach – powiedział wójt Krzysztof Grabka. – Nabierzmy sił na ten nadchodzący rok, bądźmy pełni optymizmu. Niech ten 2013 rok będzie lepszy od mijającego.
– Niechaj Jezus, który przychodzi na świat w Betlejem, odnowi nasze rodziny – powiedział ks. Marek Małkiewicz – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Życzę wielkiej nadziei oraz pokoju serca.
Jak zwykle bogatym repertuarem i znakomitym wykonaniem popisały się chóry „Czerwone Korale” i „Czerwone Koraliki” – pod kierunkiem Renaty Włodarek. Chóry dorosłych „Korale” oraz dziecięcy „Koraliki” zaśpiewały nie tylko kolędy i pastorałki, ale i piosenkę o zimie. Pastorałkę „Hej kolęda, kolęda” dzieci zagrały na dwóch rodzajach fletów, a kolędę „Lulajże Jezuniu” na cymbałkach. Kolędę „Bracia patrzcie jeno” chóry zaśpiewały a cappella – na głosy wg aranżacji Renaty Włodarek.
Po przełamaniu się opłatkiem mieszkańcy zasiedli do wigilijnych potraw – przygotowanych przez panie. Jest to obyczaj wigilijnych spotkań, że potrawy są przygotowywane przez opackie gospodynie. Gospodynie te najczęściej od lat, a nierzadko od pokoleń mieszkają w Opaczy-Kolonii, ale kulinarne tradycje prezentowane raz w roku w świetlicy przy ul. Ryżowej obejmują niemal wszystkie rejony Polski – również w jej historycznych granicach, a sięgają nawet daleko w głąb I Rzeczypospolitej. Tradycje Wigilii oraz wigilijnych posiłków, jak wiadomo, są bardzo stare. Nawet po pobieżnym kosztowaniu etnograf mógłby wiele opowiedzieć, skąd wywodzi się dana potrawa czy wypiek.
Wśród uczestników wigilii znaleźli się m.in. radni: Anna Kamińska, Elżbieta Zawadzka i Eugeniusz Hanc.
Członek Zarządu Rady Sołeckiej Opaczy-Kolonii Monika Kokorzycka na ręce wójta Krzysztofa Grabki – dla sołtys Grażyny Grabki, w imieniu mieszkańców Opaczy-Kolonii wręczyła stroik bożonarodzeniowy – w podziękowaniu za pracę na rzecz sołectwa.
Wigilijne spotkanie zorganizowały Rada Sołecka z opackim Kołem Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 11.
Zobacz także
(niedziela, 15 grudnia, godz. 16:00).
( piątek 16 grudnia, godz. 17.00).
(17 grudnia, godz. 17.30).
(18 grudnia, godz. 15.00).