Zebranie mieszkańców Granicy
99Granica to już kolejna miejscowości w naszej gminie, w której odbywają się zebrania mieszkańców z samorządem lokalnym. W zebraniu, w Granicy oprócz mieszkańców uczestniczyła również wójt Małgorzata Pachecka, przewodniczący rady gminy Jarosław Hirny-Budka, sekretarz gminy Wojciech Grzeniewski, radni: Magdalena Bronisz, Joann Kowalczyk, Adriana Król-Popiel, Agnieszka Paradowska i Maciej Polarczyk oraz radna pow. pruszkowskiego Aurelia Zalewska.
Pierwszym punktem czwartkowego zebrania było spotkanie z mł. asp. Mariusz Szymanek, który w zastępstwie dzielnicowego Granicy wysłuchał wszystkim uwag i zgłoszeń mieszkańców związanych z bezpieczeństwem. W głównej mierze dotyczyły one przekraczania przez kierowców prędkości na ulicach i porządku w miejscach publicznych m.in. na „Granickiej Polance” i boisku.
W okresie od 14.09.2023 r. do 12.09.2024 r. przewodniczący Paweł Łąpieś i zarząd osiedla, w ramach swojej działalności i realizacji uchwał oraz wniosków, zaplanowali i zorganizowali szereg zajęć i warsztatów aktywizujących mieszkańców osiedla w tym: plastyczne dla dzieci Pilates, zumba, fitnes, zdrowy kręgosłup, joga, nauka tańca, warsztaty kulinarne – włoskie przysmaki, pierogowy zawrót głowy i wielkanocne przysmaki, warsztaty świąteczne dla dzieci i dorosłych, warsztaty tworzenia biżuterii i masy polimerowej. Ponadto w minionym roku odbyły się koncerty „Noc amerykańska”, „Być jak Sinatra”, „Niezapomniane utwory Anny Jantar” oraz „Nie ma jak u mamy”. Przeprowadzono sąsiedzkie sprzątanie Granicy i sadzenie krokusów, zorganizowano zabawę andrzejkową, animacje mikołajkowe, bal przebierańców dla dzieci, zabawę karnawałową dla dorosłych, piknik rodzinny i ognisko sąsiedzkie.
Natomiast przyszłoroczny fundusz osiedla mieszkańcy Granicy, przy jednomyślnej decyzji, postanowili przeznaczyć na dwie grupy aktywności. Zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz warsztaty, spotkania i wydarzenia związane z kulturą. Podział środków fundusz osiedla na rok 2025 przedstawia się następująco:
- organizacja imprez, zajęć i warsztatów sportowo-rekreacyjnych – 28 000,00 zł
- organizacja wydarzeń, spotkań i warsztatów związanych z działalnością kulturalną – 67 112,40 zł
W 2025 roku pula środków przeznaczonych na organizację wydarzeń, spotkań i warsztatów związanych z działalnością kulturalną została zwiększona dodatkową kwotą w wysokości 10 842,81 zł, którą to kwotę przyznała rada gminy Michałowice.
W dalszej części zebrania, mieszkańcy Granicy przedstawili swoje propozycje i wnioski do budżetu gminy Michałowice na rok 2025, a także dyskutowali w tematach bieżących.
Pośród propozycji do budżetu gminy prymat wiodły tematy inwestycyjne. Mieszkańcy zgłosili m. in. budowę boisk do gier zespołowych, budowę żłobka i przedszkola, przebudowę ul. Reja od Pruszkowskiej do Śliwkowej, instalację monitoringu na placu zabaw i boisku, modernizację placu zabaw, budowę toalety na placu zabaw, remont linii energetycznych polegający na zmianie kabla na tzw. przewody warkoczowe, budowę łącznika drogowego pomiędzy ul. Reja i Długą, budowę nawierzchni na ul. Cynamonowej, Jagodowej i Pogodnej, a także wyniesienie skrzyżowania Reja/Sabały.
Sprawa budowy „Paszkowianki” oraz pielęgnacja zieleni i czystości przeważały w ostatnim punkcie czwartkowego zebrania. Mieszkali zgłosili potrzebę częstszego sprzątania koszy, jak również tego co się przy nich znajduje. Proszono również o pielęgnację i konserwację drzew, których gałęzie bardzo często utrudniają komunikację.
Jeżeli chodzi o budowę „Paszkowianki” to aktualnie inwestor czeka na zaopiniowanie raportu odziaływania na środowisko. W odpowiedzi na prośbę mieszkańców związaną z zablokowaniem budowy, wójt Małgorzata Pachecka przekazała, że udział społeczeństwa w postepowaniu wydania ww. opinii jest absolutnie potrzebny i zaprasza wszystkich zainteresowanych do zgłaszania wszelkich uwag w urzędzie gminy.
Zobacz także
(niedziela, 15 grudnia, godz. 15.00)
(niedziela, 8 grudnia, godz. 11:00)
(niedziela, 8 grudnia, godz. 15:00).