ZMIANY W ŚWIADCZENIACH RODZINNYCH I FA
51W przypadku, gdy wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługującego danej osobie uprawnionej jest niższa niż 100 zł., świadczenie to nie będzie przysługiwać art.9 ust.2 ust.2a i 2b (Dz.U.2020 poz.808 ze zm.).
Rozszerzeniu ulega katalog okoliczności uznawanych za uzyskanie i utratę dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Dodatek solidarnościowy – uzyskanie kwoty pieniężnej przyznanego dodatku solidarnościowego powinno być zgłoszone w przypadku pobierania w/w świadczeń w związku ze zmianą sytuacji dochodowej – przy obliczaniu dochodu uwzględniamy okresy zasiłkowe od 01 listopada 2019 do 31 października 2021( świadczenia rodzinne) oraz okresy świadczeniowe od 1 października 2019 do 30 września 2021 (fundusz alimentacyjny). W przypadku otrzymania niniejszego dodatku należy przedstawić zaświadczenie z ZUS zawierające informacje o terminach realizowanych wypłat.
"Ulga dla młodych" - dochód podlegający zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych, które nie ukończyły 26 roku życia. Niniejszy dochód, obejmujący okres od 1 sierpnia 2019r. do 31 grudnia 2019r., powinien być zgłoszony jako dochód nieopodatkowany w roku bazowym 2019. Wysokość dochodu nieopodatkowanego wraz z wysokością składki na ubezpieczenia społeczne za rok 2019 należy dostarczyć w formie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego.
"13 emerytura" - wysokość świadczenia w kwocie netto powinna być zgłoszona w przypadku pobierania w/w świadczeń. Pomimo iż kwota nie jest doliczona do dochodu, jej wysokość ma istotny wpływ w procesie przeliczania dochodu na osobę w rodzinie. W przypadku otrzymania powyższego świadczenia należy dostarczyć do tutejszego organu decyzję organu emerytalno-rentowego przyznającą świadczenie, zaświadczenie z organu emerytalno-rentowego lub oświadczenie pod odpowiedzialnością karną.