Świętowanie Dnia Niepodległości w Komorowie
187Poniedziałkowe uroczystości w Komorowie dzięki zaproszeniu Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego, rozpoczęły się koncertem Scholii Liturgicznej „Domine Jesu” z Częstochowy, a artyści współtworzyli również oprawę liturgii mszy świętej w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, którą w intencji Ojczyzny koncelebrował ks. proboszcz Krzysztof Adamski.
W homilii ks. podkreślił, jak ważne w sercu Polaka i Polki jest pragnienie, aby być wolnym. Jak wiele nasi ojcowie poświęcili w walce o niepodległość ojczyzny. Potrafili się zjednoczyć i odsunąć osobiste interesy, abyśmy dziś mogli być wolni. Jeżeli będziemy reprezentować wartości, które potrafią wybaczyć. Wybaczyć to nie znaczy zapomnieć. Jeżeli u podwalin naszej pracy nad sobą i nad niepodległością naszej Ojczyzny nie będzie pragnienia zrozumienia i przebaczenia to może się okazać, że stworzymy wiele ojczyzn, takich, jakie akurat nam pasują...
Kolejnym punktem oficjalnych uroczystości w Komorowie było odsłonięcie pamiątkowego kamienia pod kościołem w Komorowie, upamiętniającego 15-lecie radosnego świętowania odzyskania niepodległości wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek legionowych. Inicjatorami ustawienia kamienia są Lidia Kulczyńska-Pilich i Witold Błaszczyk.
Krótki spacer z kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zaprowadził mieszkańców gminy na plac Ignacego Jana Paderewskiego, gdzie jak co roku odbył się piknik historyczny pt.: „Komorowski Wehikuł Czasu” i gdzie można było spotkać przechadzających się mieszkańców przebranych w stroje z dawnej epoki, zapraszających do wspólnego świętowania. Na odwiedzających piknik czekały liczne atrakcje, o których przygotowanie zadbał jego organizator Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Komorowa”, z Anna Ziółkowską na czele.
Zanim jednak rozpoczęła się część artystyczna, mieszkańcy gminy wspólnie odśpiewali hymn polski, po czym pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z twórców niepodległej Polski (pomnik został odsłonięty w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - więcej o wydarzeniu LINK), złożono kwiaty: wójt, Małgorzata Pachecka w towarzystwie przewodniczącego rady gminy, Jarosława Hirnego-Budki oraz Andrzeja Jarzyńskiego, który tego dnia wcielił się w rolę marszałka Józefa Piłsudskiego, przedstawicielki organizatora wydarzenia, KGW "Dziewczyny z Komorowa" oraz przedstawiciele z "Fundacji Miejsce".
Pieśni legionów i piosenki patriotyczne niosły się z Komorowa na całą naszą gminę. A zespół muzyczny „Kapsel”, który akompaniował mieszkańcom przy wspólnym śpiewaniu, nadał wydarzeniu dodatkowych przeżyć artystycznych.
Oczywiście na pikniku nie tylko śpiewano. Można było odwiedzić wystawę zabytkowych rowerów i pojazdów, sprawdzić swoją wiedzę w strefie edukacji i rekwizytów, wziąć udział w konkursie historycznym, którego pomysłodawcą i realizatorem był nauczyciel historii w komorowskiej szkole, Daniel Wolborski, obejrzeć widowiskowy pokaz kawalerii oraz zawitać do pełnej smaków strefy gastronomicznej.
Kilkugodzinne świętowanie zakończyło tradycyjne odtańczenie poloneza, po którym harcerze zaprosili na ognisko.
To był piękny, choć chłodny dzień. Dzień pełen radości i świętowania z niepodległości.
Niech żyje Polska!
Piknik historyczny "Komorowski Wehikuł Czasu" dofinansowany z budżetu gminy Michałowice w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych, zorganizowany był przez KGW "Dziewczyny z Komorowa", przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów "Komorowianie" i Zarządu Osiedla Komorów oraz partnerstwie: Kół Gospodyń Wiejskich: Graniczanki, Koło Kobiet Kreatywnych z Suchego Lasu, Gospochy, Pęciczanki, OSP z Nowej Wsi, Drużyn Harcerskich i gromady zuchowej ZHR z Komorowa, Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej, Grupy Rekonstrukcyjnej Patria, Podwarszawskiego Towarzystwa Retrocyklistów.
Zobacz także
(czwartek, 14 listopada, godz. 18.30).
(poniedziałek, 11 listopada, godz. 12:15).
(piątek, 2 sierpnia, godz. 18.00).